Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 20-04-10, 17:01
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Φιλε Γιαννη αυτο πηστευω και γω , πριν λιγο βρηκα σε μια σακουλα στο ντουλαπι λιγο που μου χε μεινει απο παλια. Γεμησαν τα χερια μου σκονη οταν το επιασα. Πολυ πιθανον λοιπον, προς το παρον θα αλλαξω σιγα σιγα το Siporax ολο με καινουργιο , απλα θα το κάνω καλαθι - καλαθι ανα 2 μερες (εχει 4 καλαθακια το φιλτρο) μην καταστρεψω την βιολογια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το siporax είναι κεραμικό και ακόμα και τριμμένο δεν επιπλέει...

Ότι και να είναι (που μπορεί να είναι κάποιο σάπιο κομμάτι της ρίζας που δε καθαρίστηκε καλά ή να είχε πιάσει κανένα σαράκι... ) στην αλλαγη γερού κράτα το λάστιχο να κοιτάει το ανοιγμά του το ταβάνι και βάλτο κοντά στην επιφάνεια του νερού, τόσο όσο το νερό να σχηματίζει δίνη.... Εάν το αλλάξεις και μερικές φορές θέση θα τα πάρει σχεδόν όλα.

Πρίν το ξαναγεμίσεις, πάρε καλό κομμάτι ρολό κουζίνας και σκούπισε από την επιφάνεια του νερού προς το χείλος του ενυδρελιου το τζάμι εσωτερικά για να πάρεις και αυτά που κόλλησαν με το άδειασμα του νερού και εκεί.

Το έλυσες το θέμα κατά 99%! Πολλές φορές δοκιμασμένο!!!
Δυστηχως εκανα κατι παρόμοιο σαν αυτο που λες , με ενα δοχειο επερνα απο την επιφανεια νερο σχηματίζοντας δύνη για ρούφηγμα και το αδειαζα σε εναν γουβα αφου περνουσε μεσα απο εχα χωνι που το χα στουμποσει στον υαλοβαμβακα. Γινόταν κρυσταλο η επιφάνεια αλλα μετα απο 4 με 5 ωρες παλι χαλια ηταν.
-------------------------
Για να μην ανηγω αλλο θεμα , ξερει κανεις αν οι TetraTec BB bioBalls ειναι καλες? Τις ειχε μεσα το φιλτρο και μου δωσε το Pet που πηρα το φιλτρο μερικες ακομα . Ειναι καλες για βιολογια , αν ειναι να βαλω στα καλαθια μονο τετειες, μην αγορασω ολο siporax γιατι ειναι και ακριβουτσικο το ατοιμο.
http://www.valueaquaticstrade.co.uk/...06-p-2714.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmis1974 : 20-04-10 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries