Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 02-04-10, 23:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να σου πω παράδειγμα πώς το έκανα εγώ που είχα πολύ λίγα λίτρα. Έβαλα νερό σε ένα μπουκάλι 1,5 λίτρου και έριξα 2 σταγόνες αμμωνία και μετά από μία ώρα μέτρησα και βρήκα ότι κάθε σταγόνα είχε 1,5mg. Ε, μετά αφού θέλω 3 ανά λίτρο ήξερα πόσες σταγόνες έπρεπε να ρίχνω. Την αμμωνία την πήρα από το φαρμακείο όπου την είχε συμπυκνωμένη με ποσοστό περιεκτικότητας 27-30% και του ζήτησα να μου φτιάξει ένα μπουκαλάκι που θα το είχε αραιώσει στο 9-10%. Πάρε υγρά τεστ αν δεν έχεις και πρόσεξε στην αρχή μη ρίξεις πολλή αμμωνία από τον ενθουσιασμό σου γιατί θα καθυστερήσει να πάρει μπροστά. Ίσως να μη χρειαστεί για 2-3 μέρες στην αρχή να ρίξεις κι άλλη. Μη φοβηθείς άμα εμφανιστεί άσπρη θολούρα στο νερό, είναι από το πάρτι που κάνουν τα βακτήρια (bacterial bloom) και φεύγει σιγά σιγά! Πάρε και μια μικρή σύριγγα αν έχεις αρκετά λίτρα να μη λιώσεις με τις σταγόνες. Όχι ινσουλίνης γιατί τραβάνε δύσκολα (εκτός αν σε βολεύει βέβαια), αλλα να σου έχει ένδειξη για 0,5ml ας πούμε. Καλή αρχή και εδώ είμαστε! Και καλή υπομονή!
-------------------------
Α, το να πάς εδώ στις αγγελίες και να γράψεις ότι ζητάς μπόλι, Καλαμαριά ή κάπου αλλού που μπορείς να πας κοντά σου, για να ξεκινήσεις δεν είναι ντροπή, για εμάς τους νέους είναι αυτά! Οι παλιοί μπολιάζονται μόνοι τους! Θα κερδίσεις άπειρο χρόνο άμα βρεθεί κάποιος να σου δώσει γιατί θα μπορέσεις να βάλεις τα πρώτα σου ψαράκια σε 1-3 μέρες. Εκτός αν θες να εξοικειωθείς με τη διαδικασία των μετρήσεων όπως ήθελα εγώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 02-04-10 στις 23:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02062 seconds with 11 queries