Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 29-03-10, 13:08
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θα σταθώ σε κανένα λάθος σου. Μπράβο σου που ανανώρισες τα λάθη σου..
Συνέβηκε κάτι τις τελευταίες ημέρες πριν πεθάνει ο πρώτος? εισαγωγη καποιου πράγματος στο ενυδρείο πχ?
Τα μόνα που εγώ μπορώ να σου πώ είναι τα εξης. Ο συνδυασμός των 2 φαρμάκων επιδρά σαν broad spectrum antibiotic, δηλαδή αντιβίωση ευρέως φάσματος. φαίνεται να έχει κάποια θετική επίδραση και θα περίμενα να έχει...
Θα έλεγα να μήν σε ανυσηχεί η όρεξη του για τώρα, ουτε εσυ θα είχες όρεξη να φας.
Το οτι δεν υπάρχει φως επίσης καλο είναι οταν το ψάρι είναι αρρωστο.
Θα έλεγα να ανεβάσεις την θερμοκρασία σταδιακα 2-3 βαθμούς καθως θα επιταχύνει τον μεταβολισμό του. Να κρατάς την θερμοκρασία πιο ψηλα απο τους 24 θα έλεγα στους 25-26 βαθμους.
Πρέπει να κάνουμε κάποιες μετρησεις, καθως δεν ξέρουμε τιποτε για τις συνθήκες της βιολογίας και κατ επέκταση της ποιότητας του νερου. Το πρόβλημα του χώρου είναι δεδομένο και δεν το συζητάμε επιπλέον.

Δες λίγο το θέμα με την θερμοκρασία, και με τις μετρήσεις...

Σου έυχομαι το καλύτερο για το Pangasius σου,( και μετά την αποθεραπεία του με το καλό να παρεις και το 700 λιτρο που θέλεις!! )
οχι δεν εβαλα τιποτα καινουργιο μεσα στο ενυδρειο και ο μικρος ξαφνικα αρρωστησε.αλλα η δικη του συμπεριφορα ηταν τελειως διαφορετικη απο του μεγαλου.για καποιες ωρες ηταν σε πλαγια θεση στο βυθο ομως καποιες στιγμες που τον ενοχλησα προσπαθησε να αντιδρασει και κολυμπουσε καπως περιεργα κυκλικα πανω κατω γυρω απο τον εαυτο του αλλα φαινοταν οτι αυτο που συνεβαινε ηταν ανεξελεγκτο δηλαδη κι αυτος προσπαθουσε καπως να κρατησει το σωμα του.κατεβηκε παλι στο βυθο και σε πλαγια θεση εσβησε μετα απο λιγες ωρες.τωρα ο μεγαλος εντελως διαφορετικα εκει που ηταν καλα(σχετικα.ηταν λιγο πιο αργοκινητος σε σχεση με τη συνηθη ζωηραδα του)ξαφνικα μεσα στη νυχτα αφου χτυπηθηκε αρκετα γυρισε ανασκελα και στην επιφανεια και ηταν σαν να τελειωνε κι αυτος
αμεσως τον εβγαλα αλλαξα το νερο επλυνα τα παντα και το ξαναεβαλα μεσα.εκανε καποιες προσπαθειες και καταφερε να κραταει το σωμα του σε καθετη θεση με το κεφαλι του προς τα πανω.το στομα του ηταν εξω σαν να προσπαθουσε να παρει ανασα.για να ειμαι ειλικρινης απογοητευτηκα εκλαψα και τον αφησα να υσηχασει.δεν μπορουσα να παρακολουθησω αυτο που συνεβαινε.ετσι πηγα στο δωματιο πατησα στο ιντερνετ παγκασιους και βρεθηκα εδω μεσα.διαβαζα περιπου 2-2μιση ωρες οταν με φωναξε ο φιλος μου και μου πε ελα βαλε το καπακι ειναι καλυτερα.πηγα και τον ειδα να κολυμπαει αργα ομως στο βυθο.σχεδον δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ.εμεινα να τον κοιταζω.ειναι οντως καλυτερα αλλα ξερω οτι το προβλημα δεν λυνεται απ τη μια στιγμη στην αλλη.γι αυτο θελω να κανω οτι περναει απο το χερι μου.θα κανω τα παντα ξεκινωντας απο το ενυδρειο αυριο θα παρω αλλο μεγαλυτερο.θα το στρωσω οπως πρεπει και ελπιζω να κανει κουραγιο κι ο μεγαλος.ολες οι συμβουλες και οι προτασεις θα ακολοθηθουν πιστα.οσα ευχαριστω και να πω δεν ειναι αρκετα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01741 seconds with 10 queries