Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 04-03-10, 16:47
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Λοιπόν , αναφέρω λίγο σκόρπια την πρόοδο στο στήσιμο γιατί ξεκλέβω χρόνο.

Έβαλα περίπου 15 κ ν.β καθόλου ζωντανό , γέμισα νερό από α.ο , έβαλα 8 κιλά αλάτι της korallenzucht RBCS για να φτάσω πυκνότητα 1024 , Ph 7.2 (το phmeter είναι καινούργιο και δεν το καλιμπράρισα ακόμη) , kh 7 και θερμοκρασία 26 . Έβαλα 250 κ.ε άνθρακα της seechem στο εξωτερικό φίλτρο Eheim 2015 αφού τον ξέπλυνα με νερό βρύσης και τον τοποθέτησα σε διχτάκι αλλά δεν απλώνει τέλεια με αποτέλεσμα να έχω αρκετό by-pass , δεν έχει και κάτι να το πατήσει σωστά από πάνω.
Έβαλα σε λειτουργία και το mc600 να δουλεύει wet για μερικές ώρες βγάζοντας δυό κύπελα άσπρο αφρό και το νερό ξεθόλωσε και καθάρισε πολύ γρήγορα. Η πιο αθόρυβη λειτουργία είναι στο τέρμα ανοιχτό τον αέρα γιατί αλλιώς σφυρίζει το σωληνάκι. Αργότερα ανέβασα το κύπελο τέρμα πάνω και το γεμίζει τρεις φορές την ημέρα με αφρό. Προς το παρόν έχω μόνο την koralia 3 και είναι καθοδόν μια Vortech mp20 με μπαταρία και 4 χ 90 εκ. από τα led φωτιστικά που πού μου πρότεινε ο Κώστας .
Έριξα 4 μεζούρες Carbonat Pro instant Calsium της Gro Tech και την επομένη μέτρησα Kh 13 και Ph 7,85 .
Ψάχνω για λίγο ζ.β , αραγωνίτης θα μπεί ελάχιστος αφού κουραριστεί πρώτα ο ζωντανός.
Με την τοποθέτηση του ν.β τα έχω βρεί σκούρα γιατί γιατί δεν μ'αρέσει αισθητικά τίποτε που να πληρεί τις προϋποθέσεις καλής κυκλοφορίας κλπ. γι'αυτό σε πρώτη φάση τουλάχιστον αφήνω σε δεύτερη μοίρα το aquascape και τοποθετώ τον βράχο ελεύθερο χωρίς κολλήσεις και τρυπήματα μέχρι να κατασταλλαξω.
Η αναπλήρωση δεν μπήκε ακόμη σε λειτουργία γιατί θέλω να κάνω διορθώσεις .

Αυτά προς το παρόν , σας ακούω ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01475 seconds with 11 queries