Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-03-10, 20:29
Το avatar του χρήστη markos6888
markos6888 Ο χρήστης markos6888 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Τα φωτα σας...

Καλησπερα παιδια.. Θα χρειαστω ακομα μια φορα τις συμβουλες σας...

Ειμαι κατοχος ενοσ 70L προσπαθωντας να γινει φυτεμενο...

Κ τωρα μπαινω στον προβληματισμο μου... Το ενυδρειο ειναι τις κακιας ωρας αλλα σαν φοιτητης η καλη τιμη του μου ειχε φανει ελκυστικη τοτε... Αλλα δεν ηξερα οτι δινοντας οχι πολλα παραπανω θα ειχα γλυτωσει απο πολλαααα εξοδα κ πολυ κοπο... Anyway...
Περναω στο ψητο..

1) Αλλαζω το φιλτρο του... Ρωτοντας σε ενα pet shop μεταξυ ενος εξωτερικου eheim ας πουμε κ ενος κρεμαστου μου προτεινε το κρεμαστο σαν φθηνοτερο κ τελικα καλυτερη λυση... Θα ηθελα αρχικα να μου πειτε την γνωμη σας καθως δεν θελω κ η τιμη να ξεφευγει πανω απο 80-100 ευρω...

2) Με το φυτεμενο μου εχει τσακιστει το ειναι.. (και η τσεπη) Πλεον τα παω πολυ καλα με τα ψαρια αλλα τα φυτα!!!!!!!!!!!!! απλα μαραινονται ακομα κ τα ευκολα! Ετσι επειδη ρωτησα για εξοπλισμο για να κανω ενα σοβαρο φυτεμενο εχουμε κ λεμε θα χρειαστω κρεμαστο φωτιστικο(εννοειτε πως το φωτιστικο του ενυδρειου ειναι απαραδεκτο), υποστρωμα κ CO2 με αποτελεσμα να χρειαζομαι κοντα στα 200-250ευρω γενικα....

Ειμαι σε διλλημα η να συνεχισω το φυτεμενο η να παω σε μια λυση με κιχλιδες για λιγα λιτρα καθως εκτος απο φιλτρο που ουτως η αλλως θα παρω ενα καλο, νομιζω ειναι πιο φτηνο σε συντηρηση!!

Ακουω αποψεισ... Σχετικα με το φιλτρο κρεμαστο vs εξωτερικο και
φυτεμενο(ακριβεια) vs κιχλιδεσ λιγων λιτρων (θεωρω πιο φτηνη λυση)

Ακομα κ να δωσω κανα 250ευρω κατευθειαν σκεφτομαι για καινουργιο ενυδρειο αν συμφερει... Ολες οι αποψεις δεκτες.. Ευχαριστω για τον χρονο σας...!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01788 seconds with 10 queries