Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-01-03, 02:50
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αν και σήμερα δεν είναι η μέρα να μιλάω για marine tanks. εν πάση περιπτώσει, το να κάνεις ένα 200 λίτρα reef tank έίναι τόσο εύκολο ή δύσκολο όσο θες να το κάνεις. Κοινώς, είναι εύκολο αν κάτσεις και ρίξεις εάν τρίμηνο χοντρό διάβασμα παίρνοντας βιβλία και ρωτώντας δεξιά αριστερά (οπότε και έχεις πιθανότητες επιτυχίας) ή δύσκολο αν πας με το διαφημιστικό που διάβασες και τις όποιες γνώσεις έχεις από το γλυκό νερό. Ηδη ο Devilsnake σου είπε κάποια πράγματα και πιστεύω ότι θάπρεπε να σε βάλουνε σε σκέψεις. Το reef tank θεωρείται από τα πιό δύσκολα κομμάτια του χόμπυ και θέλει αρκετά παραπάνω από τις βασικές γνώσεις χημείας, φυσικής, βιολογίας κ.λ.π. Δεν είναι ένα ενυδρείο που το ξεκινάμε επειδή είδαμε σε ένα ενυδρειάδικο ένα επιτυχημένο 50άρι ή επειδή ο γείτονας έχει ένα τρίτοννο. Από εκεί και πέρα, η απόφαση είναι φυσικά δική σου. Για να στήσεις ένα reef tank το κάθε θέμα θέλει μελέτη και γνώσεις.

Το τι λάμπες θα βάλεις το σκέφτηκες - για παράδειγμα ;; Metal Halide ή φθορισμού ;; Πόσες θα βάλεις ;; Τι ποσότητα φωτισμού θες ;; Τι χρωματικό συνδυασμό θα χρησιμοποιήσεις ; Θα πας για 10000Κ ή 6500 Κ και ακτινικές ; Πως θα απάγεις την θερμότητα των φωτιστικών ; Τι φάσμα φωτός θέλει το α ή το β κοράλλι ή η χ ανεμώνη ; Βγαίνουν αυτά τα φάσματα με κάποιο συνδυασμό ή θα πας σε εξειδικευμένες λύσες ;;

Τώρα στα δικά μου.. μαύρη μέρα σήμερα.

Μετά από 1 χρόνο, 2 μήνες και 5 μέρες, ο Big Daddy (Salaria pavo) απεβίωσε σήμερα, ήσυχα, έχοντας φάει πρωϊνό και μεσημεριανό, μέσα στην φωλιά του, πιστεύω ευτυχισμένος, έχοντας ξεπεράσει κατά πολύ το μέγιστο αναφερόμενο μέγεθός του (16 εκατοστά έναντι 13), αλλά ΜΗΝ έχοντας ζευγαρώσει. Ηταν βέβαια αρκετά μεγαλος σε ηλικία όταν τον μάζεψα αλλά.. μου λείπει. Το ενυδρείο δεν είναι το ίδιο χωρίς αυτόν. Ούτε η διάθεσή μου. Το ότι απεβίωσε χωρίς να ζευγαρώσει με έχει βάλει σε πολλές σκέψεις σχετικά με την ματαιοδοξία μου και την ανευθυνότητά μου. Πιστεύω ότι θα το ξεπεράσω βέβαια αλλά αυτό μου ΚΟΣΤΙΣΕ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01362 seconds with 11 queries