Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 09-02-10, 16:15
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε, εδώ κάνουμε κουβέντα για να μαθαίνουμε καινούργια πράγματα πάνω στο χόμπι που αγαπάμε. Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη. Μπορεί αύριο να σε ρωτήσω εγώ κάτι που δεν γνωρίζω.
Γενικά τα πράγματα έχουν όπως στα είπε ο supermanx με μια μόνο διαφορά. Το κερατόφυλλο μπορεί να είναι εύκολο φυτό, απορροφά όμως και πολλά θρεπτικά συστατικά από το νερό. Αυτό είναι επιθυμητό για καινούργια ενυδρεία ή για ενυδρεία χωρίς πολλά άλλα φυτά. Αν όμως υπάρχει κερατόφυλλο σε μεγάλες ποσότητες σε ενυδρείο με άλλα φυτά, τότε, καθώς είναι γρήγορης ανάπτυξης και έχει την ικανότητα να προσλαμβάνει τα θρεπτικά συστατικά με μεγάλη ταχύτητα, στερεί τροφή από τα υπόλοιπα φυτά. Γι' αυτό καλό είναι να παρακολουθούμε την ποσότητα κυρίως των ΝΟ3 στο νερό, για να είμαστε σίγουροι πως τα άλλα φυτά δεν θα πεθάνουν της πείνας.

Συνεπώς θα πρέπει να παρακολουθείς τα φυτά σου για να δεις αν αναπτύσσονται κανονικά ή τους λείπει "τροφή". Για αρχή όμως άσε μερικές μέρες τα φυτά σου να προσαρμοστούν, μη ρίχνεις λιπάσματα και στη συνέχεια όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν προσθέτεις λίπασμα.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01375 seconds with 11 queries