Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 10-01-03, 01:22
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Λοιπόν, έκανα αυτό που μου είπε ο Τόλης. Έβαλα σε έναν κουβά νερό από την βρύση και το άφησα για περίπου 24 ώρες. Οι μετρήσεις είναι ως εξής:

pH: 8.5 (tetra test)
gH: 20-21 (tetra test)
kH: 10-11 (tetra test)
NO3: 0 ppm (aquarium pharmaceuticals) - βασικά εδώ είχα δίλημμα καθώς το χρώμα είναι μεταξύ των 0 και 5 ppm, άρα τι να υποθέσω;

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα fishless cycling. Οι ενδείξεις είναι οι εξής:
pH: 8.5 (tetra test)
gH: 20-21 (tetra test)
kH: 10-11 (tetra test)
NH3: 3-4 mg/lt (tetra test)
NO2: 0.3-0.4 mg/lt (tetra test)
NO3: 0 ppm (aquarium pharmaceuticals) - ίδιο δίλημμα με παραπάνω
Θερμοκρασία: 26,5 βαθμοί Κελσίου

Από την στιγμή που η περιεκτικότητα της αμμωνίας δεν έπεσε, ΔΕΝ έβαλα άλλη αμμωνία μέσα. Πάντως μου φαίνεται περίεργο που εμφανίστηκε τόσο γρήγορα NO2.
Τι λέτε;

Την θερμοκρασία την κατέβασα γιατί σήμερα έβαλα 4 φυντάνια sagitarius platyphylla ή νομίζω ότι είναι αυτά τελοσπάντων.

Λοιπόν, σήμερα βρήκα ΤΟ μαγαζί, το οποίο είναι πιλοτικό κατάστημα franchise του PetCity. Παιδιά, γύρω στα 30 ενυδρεία, πεντακάθαρα με κάθε λογής ψάρι μέσα ακόμα και marine! Πολύ ποικιλία προϊόντων μέσα. Ο τύπος από ότι κατάλαβα δεν έχει γνώσεις. Είχε ένα ενυδρείο με φυτά και τον ρώτησα τι φυτά ήταν και δεν ήξερε!
Επίσης τον ρώτησα για ψιλό χαλαζιακό χαλίκι ώστε να διασταυρώσω με αυτό που έχω εγώ. Μου έδειξε χοντρό χαλαζιακό το οποίο ήταν άσπρο και είχε την υφή σαν τον μάρμαρο!
Έτσι είναι το χαλαζιακό; Έχω την εντύπωση ότι ο άλλος με κοροϊδεψε.

Α! και κάτι άλλο ... στο board του TFC μου εξηγούν μια άλλη μέθοδο fishless cycling και για αυτό έχω μπερδευτεί. Αυτοί μου λένε να ρίχνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 20-25 σταγόνες αμμωνίας μέχρι να εμφανιστεί NO2, μετά να ρίχνω 20-25 σταγόνες μέχρι να μηδενιστεί η αμμωνία και μετά θα ρίχνω καθημερινά 10-12 σταγόνες μέχρι να μηδενιστεί και ο ΝΟ2 ... ???!!!@$#@$
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01524 seconds with 11 queries