Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-01-10, 21:25
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε αν θελεις δες το ενυδρειο που ειχα φτιαξει οπως περιπου το θελεις κι εσυ....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21189

να σου πω οτι στο ενυδρειο εφτασα να εχω 6 διαφορετικα ειδη mbuna
και επιθετικοτητα δεν ειχα ποτε!!!
διαβασε αναλυτικα το λινκ που σου εδωσα και αν εχεις ερωτησεις πες μου...
Thanasis από το ποστ αυτό έγινε η αναζοπύρωση....
Και από το άλλο με την φτιαχτή πλάτη!

Θα επανέλθω....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα πούμε κι απο κοντά

ή μπορείς να «παίξεις» και με ένα 280 λίτρων μικτά (juwel 240) ;Εσύ μπορείς άνετα
Τι ειδικές ικανότητες έχω καλέ και δεν το ξέρω;

πόσα είδη θα φιλοξενήσουμε;η γνώμη μου είναι το max 3 χαρεμάκια
Θανάση η γνώμη σου είναι περισσότερα;

Κι επειδή μιλάμε για βιοτοπικό, στη λίμνη έχει τόσο ισχυρά ρεύματα που να δικαιολογούν και τέτοια ανακατωσούρα στο ενυδρείο; (πέραν της ενδεχόμενης χημικής χρησιμότητας)στα 330 λίτρα έχω ένα εξωτερικό 1700/h,ένα εσωτερικό 1000/h και ένα κυκλοφορητή 1500/h και δεν πλένω εκεί τα ρούχα
Πολύ πράμα!!!
Γιατί ο κυκλοφορητής;
Στη λίμνη τι γίνεται;

υπάρχει Coral sand Απ ότι διαβάζω εδώ κάνει και η ψιλόκοοκη καλοπλυμμένη άμμος από παραλία. Σωστό;Σωστό
Καμιά ψιλόκοκκη καθαρή και σχετικά κοντινή παραλία; Ή η coral sand είναι φθηνή για να μη τρέχω;

θα πρέπει να είναι 2 σοροί δεξιά και αριστερά, με κάποιες σκόρπιες πέτρες ενδιάμεσα, δημιουργώντας φυσικά σύνορα ή ένας ενιαίος σωρός από πέτρες που δίνει αναλογικά περισσότερα καταφύγια;Εξαρτάται απο τι ψάρια(mbuna?είδος)
Εξαρτάται από τα συμβατά μεταξύ τους είδη που θα μπορέσω να βρώ...

δες βίντεο-φωτο απο τον βυθό να πάρεις μια ιδέα.
Έχεις κάμιά διεύθυνση;

Διευκρίνιση ότι πάμε για Μπούνα τα οποία ως γνωστόν είναι(όχι όλα herbivores,αλλά και omnivores)φυτοφάγα.σε μένα δεν στεριώνουν αλλά όχι επειδή τις τρώνε.Έχω ανούμπιες,κρυπτοκορίνες και δεν τις πειράζουν labido-maingano.
Τα φυτοφάγα δεν διαχωρίζονται από τα παμφάγα ως mbuna και non-mbuna; Από φυτά θα πάω μόνο σε βαλισνέριες. Βιοτοπικά νομίζω πως μόνο αυτές στέκουν.

Από φωτισμό και λίπανση τι γίνεται; Ευνοούμε την αναπτυξη άλγης ή μου φαίνεται;

Είχα αποφασίσει να παραγγείλω το juwel 240 για το παραπάνω εγχείρημα. Πρώτα όμως θέλω να βεβαιωθώ πως το συγκεκριμένο ενυδρείο κάνει για τη δουλειά που το θέλω.
Δε σχολίασε κανείς! Να υποθέσω πως είμαι ΟΚ;


Να τα πούμε κι απο κοντά
Για μένα είναι πλέον μονόδρομος! Θα με λουστείς...
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1972 : 11-01-10 στις 21:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01849 seconds with 11 queries