Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 08-01-10, 19:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σας πω ότι στο μικρό ενυδρείο 60 δεν ηξερα και επλενα το φίλτρο και το σφουγγάρι και όλο τον εξοπλισμό με νερό βρύσης, δεν έχω μέσα τίποτα φυσικό από διακόσμηση και παρόλα αυτά τα ψάρια όχι απλά επιβίωσαν εδώ και χρόνο περίπου αλλά έχουν διπλασιαστεί σε μέγεθος, θα αρχίσετε πάλι να μου λέτε για ψάρια ράμπο και ιστορίες ....
Τελικά όλα είναι σχετικά και κατάλαβα ότι κάποια βασικά πράγματα απλά τα ακολουθείς και έλλες φορές βγαίνουν και άλλες όχι....
Παίζουν πολλές παραμετροι τελικά ρόλο...
Μου φαίνεται παραξενο που στο μοκρό ενυδρείο 60 δεν έχω θερμοστατη εδω και ένα χρόνο και η θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι δεν υπερβαίνει ούτε το ανώτατο ούτε το κατώτατο όριο.
Μπορεί να μου το εξηγήσει αυτό καποιος επιστημονικά....;;;;
δεν εισαι ο μονος που εχει πλυνει τα υλικα του φιλτρου του με νερο βρυσης και δεν εγινε τιποτα....το κανανε και αλλοι πολλοι....χωρις να συμβει κατι...αλλα και σε πολλους ομως την αλλη μερα τα ψαρια επεπλεαν...παιζει ρολο το ποτε και κατα ποσο εγινε χλωριαση του νερου ..ποσο επιμονα τα επλυνες....και αλλοι παραγοντες...
το θεμα δεν ειναι αν τυχαια κατι δουλεψε σε σενα...το θεμα ειναι μεσα απο τις ατυχιες μερικων να βγαινει ο κανονας "δεν πλενουμε τα υλικα του φιλτρου στη βρυση"...και ασχετως ποσο χλωριο εχει το νερο του δικτυου σου....εσυ και ο καθενας να το εφαρμοζει...
ναι μπορει να τα πλυνεις και να μη γινει τιποτα.
θα ηθελες ομως ο ενας που θα του τυχει να δει ολα τα ψαρια του ανασκελα?? κοστος σε ζωες ψαριων...κοστος συναισθηματικο..και φυσικα και υλικο (αν σκεφτεις να χασεις καμια δεκαρια δισκους...)
οσο για τη θερμοκρασια ποιο ειναι το ανωτατο και κατωτατο οριο?? αυτα τα ορια παιζουν αναλογα με τα ψαρια που εχεις....
τα επισημαινω αυτα οχι για να διορθωσω εσενα..αλλα για να προστατευσω νεα μελη που μπορει να διαβασουν αυτες τις γραμμες και να παραπλανηθουν.
οι κανονες που βαζουμε δε μπαινουν για να κανουν τη ζωη μας δυσκολη...αλλα για να ελαχιστοποιησουμε τις πιθανοτητες να παει κατι στραβα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 10 queries