Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 06-01-10, 20:02
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

παντως πρεπει να είχα γεννητούρια! χθες είχα 6 ψάρια και τώρα 8!! και πρέπει να εγγυος και κάποιο αλλο.. (εχει ψουσκωμένη κοιλια και ασπρη)

ερώτηση:
ενα απο τα ψάρια μου εχει κοκκινα βραγχια.. σα ματωμένα.. αυτό είναι ασθένεια? τι κάνω???? δε φαίνεται να εχει κάτι απο την συμπεριφορά του..

(εκανα μια αλλαγή νερού καλού κακου.. οι μετρησεις μου είναι καλες.. λίγο αυξημένα νιτρικα σε σχεση με το σ/κ)

Υ.Γ.
thnks georgarask

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν συνεχίζω καθως πήγα τώρα να τα δω και παρατήρησα πως και αλλα 3 ψάρια εχουν δείξει πρώτα σημαδια.. δλδ εχουν αρχισει να ματώνουν και αυτα..

διαβασα εδω πως υπαρχει πιθανότητα να είναι δηλητηριαση απο ΝΗ3...

εκανα το υγρο τεστ της sera για ΝΗ4 και μου έδειξε επίπεδα κάτω απο 0,5 mg/l οποτε βαση ενα πινακάκι και το pH εχω τοξικη ΝΗ3 κατω απο 0,003 που το κατατάσει στο "ακίνδυνο".. (καπου εκει ήταν και στην προηγούμενη βδομαδα)... παντως 0 δεν είναι.

οι υπολοιπες μετρησεις ειναι ικανοποιητικές..

τι στο καλο συμβαίνει?

θα τα κοιτάξω και αυριο και αν δω να χειροτερευουν θα παω απο το πετ σοπ και οτι μου δωσει θα τους ριξω!
(προς το παρον εριξα και αλλα ζωντανα βακτήρια μιας και αυτα είχα)

κατι τετοιες ωρες νιώθω τρομερα αδυναμος.. είναι τρομερο να ξερεις πως κατι τα βασανιζει και να μη ξερεις τι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,39020 seconds with 10 queries