Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 04-01-10, 13:20
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Σαφώς και ο έλεγχος της θερμοκρασίας από ένα απλό διμεταλλικό έλασμα θα έχει αποκλίσεις, καθότι πρόκειται για πολύ απλή συσκευή. Παρόλαυτά υπάρχει έλεγχος, δηλαδή κάποια στιγμή σταματάει η παροχή θερμότητας από το σώμα αυτό.
Παραθέτω λοιπόν τον εξής συλλογισμό:
Έστω ότι έχουμε ένα θερμαντικό σώμα-θερμοστάτη 100 watt (απλό).Αυτή η ισχύς ισούται με παραγωγή 100 joules θερμικής ενέργειας ανά sec.
Έστω επίσης ότι το όργανο από τη στιγμή που επέρχεται η επιθυμητή θερμοκρασία έχει ένα χρόνο απόκρισης 1 λεπτό (ο χρόνος που απαιτείται για την τήξη του μετάλλου και τη διακοπή της παροχής ρεύματος στο θερμαντικό σώμα).
Στο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί (60sec) συμβαίνει το εξής: θα παραχθούν 100joules/sec * 60sec = 6000joules θερμικής ενέργειας.
Αν ο θερμοστάτης λειτουργεί σε 100lt αυτό σημαίνει ότι η ενέργεια αυτή θα μοιραστεί ως 60 joule/lt, αν λειτουργεί σε 50lt ως 120 joule/lt και αν λειτουργεί σε 200lt θα μοιραστεί ως 30 joule/lt.
Μετατρέποντας τώρα τα joules σε kcal (1kcal=4186,8 joules), οι παραπάνω περιπτώσεις γίνονται: α) 0,0143 kcal/lt, β) 0,0287 kcal/lt και γ) 0,0072 kcal/lt.
Και αφού 1kcal ορίζεται ως το ποσό της θερμότητας που χρειάζεται 1lt νερού υπό ατμοσφαιρική πίεση για να ανέβει η θερμοκρασία του κατά μία μονάδα (μάλλον φαρενάιτ), φαίνεται ότι στο σενάριό μου έχουμε αύξηση της θερμοκρασίας κατά 0,0143, 0,0287 και 0,0072 βαθμούς αντίστοιχα (μάλλον φαρενάιτ).
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η απόκλιση της αύξησης θερμοκρασίας που θα παρουσιάσουν τα τρία ενυδρεία δεν είναι σε καμμία περίπτωση αρκετή για να δικαιολογηθεί από ένα θερμοστάτη (απλό) που λειτουργεί κανονικά(σε σχέση με τις προδιαγραφές του πάντα). Νομίζω το πιο πιθανό είναι να τα παιξε τελείως ο θερμοστάτης κι έτσι να γινε το κακό...
Το καψα λίγο,ε;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01898 seconds with 10 queries