Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 04-01-10, 04:16
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παιδιά με κάθε επιφύλαξη από όσα γνωρίζω αυτό που λέμε θερμοστάτη στο ενυδρείο στην πραγματικότητα είναι ένας θερμοστάτης (= συσκευή η οποία ανιχνεύει τη θερμοκρασία και ρυθμίζει το άναμμα-κλείσιμο του θερμαντικού σώματος) και ένα θερμαντικό σώμα (=συσκευή που παράγει θερμότητα ). Τα βατ που αναγράφει η συσκευή είναι στην πραγματικότητα η ισχύς που αντιστοιχεί στη λειτουργία του θερμαντικού σώματος. Δεν έχει να κάνει με τη λειτουργία του θερμοστάτη...Οπότε αν πάθει βλάβη ο θερμοστάτης απλά το θερμαντικό σώμα συνεχίζει να λειτουργεί και ανεβαίνει η θερμοκρασία. Τώρα αν το θερμαντικό σώμα είναι παραπάνω βατ αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση βλάβης του θερμοστάτη, η θερμοκρασία του νερού θα ανέβει ταχύτερα από ότι αν ήταν λιγότερα, οπότε το νερό θα βράσει προτού το πάρουμε χαμπάρι! Σε κάθε περίπτωση η βλάβη οφείλεται στο θερμοστάτη και όχι στην ισχύ του θερμαντικού σώματος! Αυτά έχω καταλάβει εγώ, αν κάνω λάθος συγχωρέστε με και διαγράψτε την απάντησή μου προς αποφυγήν μπερδέματος!
Πολύ κρίμα πάντως για τα ψαράκια, να σου συμβεί κάτι τέτοιο ρε παιδί μου από το πουθενά...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01370 seconds with 10 queries