Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 01-01-10, 22:15
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

jimmi καταρχας ευχαριστω

1. θα βγάλω φωτογραφία απο το μαυρο χαλικι να το δείτε

2. το προβλημα ειναι πως τα υλικα του φίλτρου δεν αφήνουν αρκετο νερο να περασει ωστε να τραβήξει η αντλια.

3. μμ.. θα την βγαλω την τυρφη και το μαυρο χαλικι, θα αφησω τον σφουγαρι, υαλοβαμβακα, μακαρονι (μ'αυτη τη σειρα).. ισως ετσι στρώσει και η ροη.

4. του πηρα και ενα μηχάνημα με μπουρμπουληθρες για καλύτερη οξυγώνωση.. το προβλημα ειναι πως μαλλον τα φοβίζει και ετσι τα ψάρια καθονται ολα αριστερα και μακρια του.. καμια ιδέα?
-------------------------
Λοιπόν το προβλημα με τη ροη το ελυσα.. εφταιγε ο υαλοβαμβακας που ειχα βαλει πρωτο πρωτο.. στομωνε και μου εκοβε τη ροη.. τωρα εχω βάλει:

1. την τυρφη
2. το μπλε σφουγγαρι
3. τον υαλοβαμβακα
4. την αγνωστη υλη
5. το μακαρόνι

την τύρφη την εβαλα πρώτη πρώτη με σκοπο να την βγάλω αυριο μεθαυριο αν δω πως το παραμαλακώνει το νερο.. προς το παρον οι μετρησεις σκληρότητας μένουν σταθερες..


η αγνωστη ύλη είναι αυτή:



είμαι 90% σίγουρος πως είναι ανθρακας..

τι τον κάνω? πρέπει να ειναι 2+ χρόνια μεσα.. τον κρατάω? τον πετάω?

αν τον πετάξω να βάλω κάτι άλλο στη θέση του? περισσότερο υαλοβάμβακα πχ? καινούργιο ανθρακα? καμια πρόταση?


την αντλία την έβαλα καλου κακου οχι στο μέγιστο αλλα ενα κλικ πιο κάτω, ετσι ειμαι στα 360λ/ωρα περίπου.. αν το νερο μου ειναι 80-90 οπως υπολογίζω είναι αρκετα?

γενικά τα ψαράκια μου φαίνονται αρκετα ζωηρα εκτος απο τον γλυφτη που οποτε αναβω τη λαμπα παει και κρύβεται στη σκια.. ισως ειναι βραδυνός τύπος.. παντως δε παρακινείται

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stred : 01-01-10 στις 22:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01442 seconds with 10 queries