Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 09-12-09, 11:19
Το avatar του χρήστη Costa
Costa Ο χρήστης Costa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Costa
Προεπιλογή

Καλημέρα.

Τελικά, έχοντας σαν σκεπτικό να προσαρμόσω το τι μου αρέσει σε αυτό που θα είναι το - κατά δύναμιν - καλύτερο για τα ψάρια μου, προσανατολίζομαι στο να βάλω (όταν όλα θα είναι έτοιμα) κριμπενσις.
Για να μην μπαίνω σε διαδικασία να αγοράζω άχρηστα πράγματα, πήρα την απόφαση να σας ζαλίσω λίγο παραπάνω.
Ψάχνοντας από εδώ και από εκεί, μέσα στο φόρουμ (πιθανή εξήγηση για τους πονοκεφάλους μου), κατ'αρχήν κατέληξα στα εξής φυτά
Valisneria, Blyxa Japonica, Hygrophila siamensis, Mayaca και κερατόφυλλο. Κρυπτοκορίνες, ανούμπιες θα μπορέσουν να μπουν?
Θα πρέπει να πάρω κάποιο υπόστρωμα για αυτά τα φυτά?
Όσον αφορά το χαλίκι, 0.6-1.2 χιλ είναι καλό? Θα πρέπει να ψάξω για απλό, χαλαζιακό, κλπ?
Πέτρες λάβας κάνει? Αλλοιώς οποιαδήποτε μη-ασβεστολιθική θα είναι εντάξει?
Χαλίκι και πέτρες είναι προτιμότερο να αγοραστούν από μαγαζί με ενυδρειακά ή (κατόπιν ελέγχου) και από DIY μαγαζί?
Τέλος, τα κριμπένσις, πιθανολογώ ότι μπορούν να συμβιώσουν με τα cherry barbs...Αν ναι, στα λίτρα μου, και για λενα ζευγάρι κριμπένσις, πόσα cherry barbs θα μπορέσω να έχω?
Τέλος, κάπου είχα διαβάσει ότι μπορώ να έχω και ένα SAE για θέματα άλγης. Να το έχω στα υπ' όψιν μου ή θα είναι ταλαιπωρία για τα (μελλοντικά) ψαράκια μου?

Ευχαριστώ και sorry για το μακροσκελές ποστ.

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01398 seconds with 11 queries