Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 09-12-09, 00:59
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους σας. Πρώτα απ' όλα θέλω να ευχαριστήσω τον Kotsos για το ενυδρειάκι του φίλου του και την βοήθεια του για να στηθεί το μικρούλι πρώτο ενυδρείο μου (βλέπετε αυτό που αρχικά είχα αγοράσει κατα το άδειασμα του από το νερό στο καθάρισμα βρέθηκε μέσα στην μπανιέρα θρύψαλα), καθώς και τον Alex_Salonica για το υπέροχο ξύλο του (και το υγρό για τα φυτά μου). Ο οποίος Alex_Salonica, είναι εν μέρει υπεύθυνος για αυτό το ποστ μου. ( Χε χε …. )

Στο προκείμενο τώρα. Έχω ένα καρφουρίσιο ενυδρείο 70*30*40 το οποίο θα το ξεκινούσα στο γραφείο. Δεν άντεξα όμως και θα το βάλω στο σπίτι και για το γραφείο θα πάρω μεγαλύτερο. Αυτό λοιπόν θέλω να το κάνω κατοικία κιχλίδων. Από τα ελάχιστα που διάβασα και στα σάιτ τα οποία μπήκα, καθώς και από ένα ποστ του Pritanis, προσανατολίζομαι να βάλω firemouth ή/και rainbow κιχλίδες.
(Έχε υπόψη σου ότι αυτές οι κιχλίδες απαιτούν αρκετά λίτρα Ένα 200άρι είναι καλή επιλογή αλλά αν μπορείς και μεγαλύτερο ακόμα καλύτερα.)

Επειδή αυτά είναι (αδόκιμος ο όρος) "βυθόψαρα", θα μπορούσα να βάλω κάποια "συμβατά" ψάρια "επιφανείας" και αν ναι, ποιά?
(Αν στο επιτρέπουν τα λίτρα σου ναι, οι ξιφοφόροι είναι μια καλή επιλογή)

Μηλοσαλίγκαρα θα μπορέσω να έχω με αυτές τις κιχλίδες ή όχι?
(Ανάλογα τη κιχλίδα και το χαρακτήρα της Δεν θα στο πρότεινα )

Από κει και πέρα, όσον αφορά τα υλικά που θα χρειαστώ, πέρα από το φελιζόλ (το οποίο θα πρέπει να είναι 5 εκ. και κολλημένο στον πάτο - σε ευχαριστώ Κλεόβουλε), τι άμμο θα πρέπει να πάρω? Τι κοκκομετρία και τι χρώματος?
(Και λεπτότερο φελιζόλ να πάρεις τη κάνει την δουλειά του, με 5άρι θα έχει φοβερή άνωση και θέλει καλό κόλλημα ή πολλές πέτρες από πάνω για να σταθεί. Λεπτή μπεζ άμμος στις περισσότερες περιπτώσεις)

Από πέτρες, αν είναι ασβεστολιθικές, πειράζει? Έως ποιό ύψος θα πρέπει να μπουν και κατ' εκτίμηση πόσα κιλά πέτρες θα χρειαστώ?
(Ανάλογα τις κιχλίδες, όσο για την ποσότητα και εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο, πόσα ψάρια θα έχουμε μέσα ώστε να ορισθούν περιοχές και …από το γούστο σου.)

Η σειρά πλήρωσης πως είναι? Άμμος, πετρες, νερό ή κάτι διαφορετικό? (Φελιζόλ, πέτρες, νερό μέχρι τη μέση, άμμος, γέμισμα νερό)

Δεν ξέρω τι άλλο να ρωτήσω σε πρώτη φάση.... Αφήνομαι στα σχόλια και στις παρατηρήσεις σας. Ευχαριστώ, Κώστας
(Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κιχλίδες ταγκανίκας σε περίπτωση που δεν μπορείς να αποκτήσεις μεγάλο ενυδρείο, αλλά εφόσον σε ενδιαφέρει να έχεις κι άλλα ψαράκια μέσα απ΄ότι κατάλαβα, μήπωε θα έπρεπε να πας σε κοινωνικό και εκεί μπορείς να βάλεις και ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες .π.χ κριμπένσις. Σκέψου το. Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα κι άλλο )
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries