Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 08-12-09, 19:09   #1
Απορίες για στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες
 
Το avatar του χρήστη Costa
Costa
Junior Member
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Costa Ο χρήστης Costa δεν είναι συνδεδεμένος 08-12-09, 19:09
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους σας.

Πρώτα απ' όλα θέλω να ευχαριστήσω τον Kotsos για το ενυδρειάκι του φίλου του και την βοήθεια του για να στηθεί το μικρούλι πρώτο ενυδρείο μου (βλέπετε αυτό που αρχικά είχα αγοράσει κατα το άδειασμα του από το νερό στο καθάρισμα βρέθηκε μέσα στην μπανιέρα θρύψαλα), καθώς και τον Alex_Salonica για το υπέροχο ξύλο του (και το υγρό για τα φυτά μου).
Ο οποίος Alex_Salonica, είναι εν μέρει υπεύθυνος για αυτό το ποστ μου.
Στο προκείμενο τώρα. Έχω ένα καρφουρίσιο ενυδρείο 70*30*40 το οποίο θα το ξεκινούσα στο γραφείο. Δεν άντεξα όμως και θα το βάλω στο σπίτι και για το γραφείο θα πάρω μεγαλύτερο.
Αυτό λοιπόν θέλω να το κάνω κατοικία κιχλίδων. Από τα ελάχιστα που διάβασα και στα σάιτ τα οποία μπήκα, καθώς και από ένα ποστ του Pritanis, προσανατολίζομαι να βάλω firemouth ή/και rainbow κιχλίδες.
Επειδή αυτά είναι (αδόκιμος ο όρος) "βυθόψαρα", θα μπορούσα να βάλω κάποια "συμβατά" ψάρια "επιφανείας" και αν ναι, ποιά?
Μηλοσαλίγκαρα θα μπορέσω να έχω με αυτές τις κιχλίδες ή όχι?
Από κει και πέρα, όσον αφορά τα υλικά που θα χρειαστώ, πέρα από το φελιζόλ (το οποίο θα πρέπει να είναι 5 εκ. και κολλημένο στον πάτο - σε ευχαριστώ Κλεόβουλε), τι άμμο θα πρέπει να πάρω? Τι κοκκομετρία και τι χρώματος?
Από πέτρες, αν είναι ασβεστολιθικές, πειράζει? Έως ποιό ύψος θα πρέπει να μπουν και κατ' εκτίμηση πόσα κιλά πέτρες θα χρειαστώ?
Η σειρά πλήρωσης πως είναι? Άμμος, πετρες, νερό ή κάτι διαφορετικό?

Δεν ξέρω τι άλλο να ρωτήσω σε πρώτη φάση.... Αφήνομαι στα σχόλια και στις παρατηρήσεις σας.

Ευχαριστώ,
Κώστας
Εμφανίσεις: 3005
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 12 queries