Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 28-11-09, 10:17
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε βλέπω ζεστό και χαίρομαι
Απο φωτισμό με ένα ακόμα φωτιστικό της εταιρία θα είσαι πολύ καλά.
Ψυκτικό Οκ
Το φίλτρο που έχεις είναι οκ αν και θα προτιμούσα την σειρά classic της Eheim πχ 2217!
Αυτή είναι ιδανική απάντηση, μια που γλιτώνω το κρεμαστό που δεν ήθελα και θα έχω και μεγαλύτερο καπάκι (αφού δεν θα κόψω/πετάξω τόσο πολύ)
Το 2217 το έχω πετάξει σε ένα 80lt που θα χρησιμοποιώ για κουράρισμα και προσαρμογή νέων ψαριών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Uv ..... γιατί??Μηχανημα μάλλον για να καλύψει τις ανασφάλειες μας!
Στο γλυκό που είχα πολλά μικρά ψαράκια, είχα δει διαφορά στη διαύγεια του νερού. Με έχει πείσει η αρχή λειτουργίας του και έτσι και αλλιώς το έχω (δεν πιστεύω με τίποτα ότι μπορεί να κάνει κακό).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί 2 σκιμμερ??Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα hang on της ΑΤΒ και θα καθάριζα!Όσο πιο πολλά μηχανήματα τόσο πιο δύσκολη η συντήρηση του ενυδρείου και η κατάθεση στη ΔΕΗ Αφού έχεις εξωτερικό κάνιστρο γιατί να βάλεις στα σκιμμερ τα χημικά σου?
Γιατί με έχει πείσει η Deltec ότι είναι πολύ καλή στα skimmer και δεν είχα χώρο να βάλω κάποιο μεγάλο εξωτερικό. Το ΑΤΒ δεν έτυχε να το γνωρίσω για να έχω άποψη. Σωστό αυτό που λες με τη συντήρηση..
Λέω να βάλω και στα skimmer υλικά γιατί από εκεί αλλάζεται/πετιέται πιο εύκολα. Στο εξωτερικό θα βάλω τον αντιφώσφορο που μπορώ να πάρω μέτρηση για τα φωσφορικά και να ξέρω πότε θέλει αλλαγή και στα skimmer τον άνθρακα, που ποτέ μου δεν κατάλαβα πότε ακριβώς πρέπει να τον πετάξω και τον πετάω μετά από κανά 2μηνο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
ΘΑ σου πρότεινα , αν δεν έχεις πάρει ακόμα τον εξοπλισμό, να μην πάρεις το TS24!ΘΑ φαίνονται πολύ μεγάλες οι αντλίες μέσα στο ενυδρείο και αμφιβάλλω αν θα μπορέσεις να εκμεταλευτείς την ροή τους!Παιξε καλύτερα με τις νανο ή τις κοραλία της Hydor!
Εκτός από το ψώνιο μου με τα ενυδρεία, μου καλύπτουν και το ψώνιο με τα gadget. Δεν είχα βρει άλλες ρυθμιζόμενες, γνωρίζω την Tunze από το γλυκό, από πολύ παλιά, και θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες και πιο αξιόπιστες. Ναι είναι μεγάλες, πιστεύω ότι αν δεν τις βάλω ακριβώς στη γωνία αλλά λίγο πιο μέσα (10 cm από την γωνία) θα μπορέσω να τις κρύψω πίσω από ΖΒ και θα λειρουργούν καλύτερα γιατί από την πίσω πλευρά της αντλίας (0-10cm από τζάμι) θα υπάρχει ρεύμα λόγο της αναρρόφησης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Nitratreductor σου είπα και πρίν.Αν είσαι προσεκτικός δεν το χρειάζεσαι, τσάμπα θα το βάλεις!
Αυτό το πήρα για να μην λείπει από την collection Χειμώνας-Άνοιξη 2010!
Είναι υπερβολή, αλλά αν τα νιτρικά σου φύγουν, τρέχα πιάστα μετά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Kalkreaktor στείστο λίγο αργότερα!
O.K.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα καλά με τους κοντρόλλερ , αλλα δεν κατάλαβα αυτό με τον πωρόλιθο!Γιατί να το κάνεις αυτό?Αν επικαθίσουν φυσαλλίδες πάνω στα probe θα παίρνεις λάθος μετρήσεις!Το μόνο που χρειάζονται είναι να βρίσκονται σε σημείο με ροή!Υπόψην οτι οι περισσότεροι δεν είναι για μόνιμη χρήση!
Γκοοοοοολ! Έφαγα ένα.. Σωστός, απόλυτο δίκιο, θα έκανα μ@λ@κι@. Μικρή αντλιούλα tunze αν δω ότι δεν έχει καλή ροή, που θα έχει..

Η American Marine που ανταλλάξαμε email λέει ότι τα δικά της είναι (το έλεγε και στο site της ότι προτείνεται ο διακόπτης στη θέση off για να κρατήσει περισσότερο η μπαταρία) αλλά μου το επιβεβαίωσαν και με email -πολύ εξυπηρετικός ο Lou.
Μάλιστα τα έχω παραγγείλει με μετασχηματιστές που πουλάει η ίδια για να τα έχεις συνέχεια συνδεδεμένα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναπλήρωση είσαι οκ αλλα χωρίς τον πωρόλιθο!
Να βάλω μικρό κυκλοφορητή; Νομίζω δεν κάνει να είναι ακίνητο για πολύ καιρό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Χημικά υλικά:Όχι ότι καλύτερο ο άνθρακας της Eheim, o αντιφώς οκ, στα μηχανικά ελπίζω να μην εννοείς και υαλοβάμβακα μιας και θα πρέπει κάθε εβδομάδα να τον καθαρίζεις!
Τον άνθρακα αυτόν τον έχω δουλέψει στο γλυκό και ήμουνα απόλυτα ικανοποιημένος (αυτό που έλεγα ότι δεν έχω αρχίσει να σκεύτομαι.. αλμυρά). Τον έχω, αλλά ποιόν προτείνεις για να βάλω μετά που θα πετάξω αυτόν; (Ή είναι τόσο χάλια για το θαλασσινό που καλύτερα να μην τον βάλω καθόλου);
Υαλοβάμβακα το ξέρω, όχι δεν θα βάλω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για οζον δές και κάποιους φτηνούς της Resun που κάνουν εξίσου καλή δουλειά με της Aqua medic για παράδειγμα!
Εδώ επειδή δεν το κατέχω καθόλου, θέλω βοήθεια. Έχω καταλάβει ότι μπορεί να κάνει και κακό, αν βάλεις περισσότερο, αλλά δεν ξέρω πως ορίζεται το περισσότερο (πόσα mg/lt είναι πολλά και πόσα λίγα; Δεν έχει να κάνει με το "φορτίο" του ενυδρείου);

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω καταλάβει οτι είσαι λίγουλάκι υπερβολικός γιατί με όλα αυτά θα χρειαστείς υποσταθμό της ΔΕΗ και ένα δωματίο για να τα βολέψεις
Αχα χα χα .. μου έφτιαξες την ημέρα. Καλημέρα


Υ.Γ. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02444 seconds with 11 queries