Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 28-11-09, 02:00
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλός και ξεκάθαρος.

Ο εξοπλισμός του ενυδρείου (Juwel Vision 450 lt) αναλυτικά είναι:

•Ξεκινάω από το αδύναμο σημείο (ξέρω ότι θα μου πείτε ότι είναι λίγα τα Watt), τον φωτισμό. Είναι 4 x T5 των 54W = 216W δηλαδή 0,48W/lt, οι 2 λάμπες θα είναι οι Blue και οι 2 οι Marine της Juwel. Έχω και τους 4 ανακλαστήρες της εταιρείας. Ο λόγος που δεν έχω κάνει κάτι ακόμα με το φωτιστικό, είναι ότι έστειλα email στην Juwel που είναι ο κατασκευαστής του ενυδρείου λέγοντας ότι θα το κάνω reef με απαιτητικά κοράλλια και μου απάντησαν ότι αυτές οι λάμπες φτάνουν (δεν μου είπαν καν να πάρω τους ανακλαστήρες). Επίσης στη βιβλιογραφία διάβασα ότι οι Τ5 για ενυδρεία κάτω από 1m βάθος είναι αρκετές. Έτσι υπάρχει η σκέψη να πάρω άλλα 2 μαμίσια φωτιστικά και να κόψω το καπάκι όσο χρειαστεί (0,48 x 2 = 0,96W/lt) για να χωρέσουν ή να πάρω κρεμαστό φωτιστικό, που θέλω να αποφύγω. Δεν έχω πειστεί όμως για το τι πρέπει να κάνω (τώρα υπάρχουν και φωτιστικά με Led, αλλά δεν ξέρω πόσο έχουν δοκιμαστεί). Αυτό που θα ήθελα είναι να φτάνουν 8 x Τ5 (4 Blue + 4 Marine) με 8 ανακλαστήρες. Εννοείται η χρήση χρονοδιακόπτη.

•Για ψύξη έχω το Aqua Medic Titan chiller 1500 το οποίο σύμφωνα με την εταιρεία κατεβάζει 10C ενυδρείο 700lt με θερμοκρασία περιβάλλοντος 35C. Πιστεύω ότι είναι αρκετό γιατί θα δουλεύει με 2 ζευγάρια ανεμιστήρες της Tunze, τους Aquawind.

•Για μηχανικό - χημικό φίλτρο (αντιφωσφορικά και άνθρακα) θα χρησιμοποιηθεί το prof3e 2078 της Eheim, σε συνδυασμό με το εσωτερικό του ενυδρείου.

•Για UV θα χρησιμοποιηθεί το Helix Max 18W της Aquamedic το οποίο θα τροφοδοτείται από 2213 της Eheim (μηχανικό φίλτρο). Το δίνει για 500lt , είμαι στα όρια.

•Για skimmer υπάρχουν 2 Deltec MCE 600, το οποία θα έχουν και αυτά αντιφωσφορικά και άνθρακα.

•Την κυκλοφορία του νερού που πρέπει να είναι από 20x έως 30x ανάλογα με το “φορτίο” θα φροντίσει η Tunze με το Turbelle stream kit TS 24 στο οποίο θα προστεθούν 2 nano pump της Turbelle (δηλαδή σύνολο 2 x 13.000lt/h + 2 x 5.000lt/h) με κάποιο συνδυασμό εναλλαγής της ροής (από δεξιά αριστερά και επάνω κάτω με 1 μεγάλη και 1 μικρή pump να δουλεύουν ταυτόχρονα και της άλλες να μην δουλεύουν).

•Θα μπει επίσης το ειδικό φίλτρο της Aqua Medic Nitratreductor NR 10000, με το δικό του probe και τον controller της American Marine.

•Το ασβέστιο θα το παρέχει το Kalkreaktor KR 1000 της Aquamedic με το δικό του probe και controller της American Marine. Το σύστημα με το CO2 (μπουκάλα 5Kg, ηλεκτροβαλβίδα, controller) υπάρχει από το προηγούμενο ενυδρείο.

•Υπάρχει όλη η σειρά από τους controller της American Marine (pH για τον έλεγχο του Kalkreactor, ORP για τον έλεγχο του Nitrareductor και Temperature για τον έλεγχο του θερμοστάτη της Juwel, του chiller και των ανεμιστήρων) και όλα τα monitor της ίδιας εταιρείας (pH, ORP, Conductivity, Salinity, Calcium, Nitrate). Τα probe θα μπούνε στο εσωτερικό φίλτρο πάνω στις αντίστοιχες βάσεις της Aquamedic και θα αερίζονται με κάποιο πωρόλιθο για να κάνω καλίμπρα 1 φορά το μήνα.

•Αναπλήρωση του νερού θα αναλάβει η Tunze με το Osmolator Universal (δεν έχω αποφασίσει πόσο μεγάλο θα είναι το δοχείο αναπλήρωσης, το οποίο θα αερίζεται και αυτό με πωρόλιθο).

•Υλικά φίλτρων: άνθρακας της Eheim ο Ehfiaktiv, αντιφωσφορικά της Aqua medic με βάση το σίδηρο, μηχανικά Eheim MechPro.

Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ozone generator και σε γεννήτρια εναλλασσόμενης τάσης που θα τροφοδοτεί όλα τα μηχανήματα του ενυδρείου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (επειδή θέλω τα ψαράκια να τα κρατήσω χρόνια και επειδή κάποια στιγμή θα γίνει απεργία, θα το πάρω από τώρα να ξεμπερδεύω).

Να πω ότι σαν άνθρωπος είμαι της υπερβολής, αλλά προτιμώ να έχω παραπάνω μηχανήματα παρά να έχω λιγότερα.

Είναι πολύ πιθανό να έχω κάνει λάθη ή και παραλήψεις γιατί ίσως ακόμα να σκέπτομαι με τη λογική του γλυκού νερού.

Περιμένω τις παρατηρήσεις σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01965 seconds with 11 queries