Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 17-11-09, 01:36
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην μιλαμε για original βραχο.αποδομημενα κοραλια και αλλους ασβεστολυθικους οργανισμους και οχι κομματια turf,τσημεντο και αμμο δηλαδη που πετανε στη θαλασσα μεχρι να πιασει σχετικη βιολογια. Το σκεπτικο μου ειναι το εξης....
Αυτο που διαχωριζει τις κατοιγοριες που ζωντανου βραχου ειναι η περιοχη απο την οποια συλλεγετε.Το πια περιοχη ειναι καλυτερη ή πιο οφελημη βιολογικα αν θες, ειναι μια αλλα ιστορια, ωστοσο αυτος ειναι ο σωστος(απο αποψη βιολογιου κερδους)διαχωρισμος.Ποσο πιθανον ειναι να επιβιωσει η ζωη που υπαρχει μεσα στο βραχο μετα απο τη διαδικασια της συλλογης του πακεταρισματος της αποστολης κλπ...Στο χωρο των χομπιστων το καλος και κακος ζωντανος βραχος αναφερεται στο βαρος του και στη μορφολογια του κυριως. και εχει λογικη απο τη στιγμη που παιρνουν ενα νεκρομενο κομματι βραχου.Αυτο που επιβιωνει ειναι κυριως η κοραλινη.Με αυτη τη λογικη λοιπον αγοραζεις νεκρο βραχο και βαζεις και ενα κομματακι ζωντανο(αν και μπορεις να το παραλειψεις) και απλως περιμενεις το ενυδρειο σου να στρωσει.Επισης μπορεις να ριιξεις πανω απο το νεκρο βραχο ξυσμα κοραλλινης ωστε να κανεις το μπολιασμα.Επισης ποτε δε θα επαιρνα ζωντανο βραχο που δεν εχω δει.Αυτο ειναι το σκεπτικο και φυσικα ΔΕΝ ειναι κανονας.Μια χαρα θα παει και ο βραχος που πηρες θα τον κουραρεις και εισαι μια χαρα.Το θεμα ειναι κυριως οικονομικο και ψιλα γραμματα σε οτι αφορα την εξεληξη του χομπι.καλη αρχη να εχεις
-------------------------


Δεν υπαρχει λαθος και σωστο στο χομπι.Υπαρχουν σιγουρ πολλοι τροποι να φτιαξεις εναν υφαλο.
Συμφωνώ εν μέρη με τον φίλο sifnos. Ξέρετε πόσες φορές έχω πάει σε pet-shop και έχω δει και καλα ζωντανό αραγωνίτη και να έχει 10 αυτοκόλητες ημερομηνίες λήξης; Να ξεκινάει από το 2002 και η ίδια σακούλα να είναι μέχρι το 2009 στο κατάστημα με άλλη ημερομηνία απλά;....Πόσο ζωντανός μπορεί να είναι; Τσεκάρετέ το και εσείς να δείτε.
Επίσης επειδή συνηθως ο ΖΒ έρχετε βράδυ στα pet-shop πλακώνουν οι "καλοί" πελάτες εκείνη την ώρα παίρνουν αυτά που θέλουν και μετά επειδή είναι αργά και ο petshopas βαριέτε αφήνει χύμα τον βράχο ανοικτό μέχρι την άλλη μέρα που θα ανοίξει για να τον βάλει στα ενυδρεία του........Δεν λέω πως το κάνουν όλοι αλλά είμαστε σίγουροι τελικά αν είναι ζωντανός ο βράχος τελικά;. Και αξίζει τελικά 15 και 18 ευρο το κιλο?
Αυτό πιστεύω εννοεί ο φίλος sifnos.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάριος
Νομίζω λοιπόν το ότι λόγω οικονομικού οι περισσότεροι δεν έχουμε τη δυνατότητα να επενδύσουμε στην ποσότητα του ΖΒ που θα θέλαμε αυτό δεν σημαίνει ότι πρόκειτε για κάτι το οποίο δεν έχει νόημα. Εξάλλου το λέει και ο λαός "Ό,τι δε φτάνει η αλεπού..."
Διαφωνώ φίλε Μάριε γιατί το να έχει κάποιος λεφτά δεν σημαίνει ότι είναι και κορόιδο......να αγοράζει ακριβά κάτι που τελικά δεν αξίζει.
Και τελικά όπως λέει ο φίλος sifnos σίγουρα δεν υπάρχει σωστό η λάθος. Υπάρχουν άπειροι τρόποι για να φτάσει κάποιος στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και επουδενή έχουν σκοπό να δημιουργήσουν αντιπαραθέσεις.....

Φιλικά πάντα
Λεωνίδας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01816 seconds with 11 queries