Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-11-09, 15:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην προσπάθεια να αντιμετωπίσω την αρχή BBA που έχω στο ενυδρείο μου, άρχισα λίγο να ψάχνω διάφορα θέματα, και στάθηκα σε κάποιες αναφορές (π.χ. Walstadt, και άλλοι) για το ρόλο που παίζει ο σίδηρος στην ανάπτυξη της άλγης.

Πρόσεξα ότι ο σίδηρος που ρίχνω στο ενυδρείο μου (π.χ. 0,1ppm) απορροφάται σε 1-2 μέρες σχεδόν τελείως. Δεν μπορώ να καταλάβω αν τον "τρώνε" τα φυτά ή οι άλγες. Τα φυτά αναπτύσονται ικανοποιητικά θα έλεγα (αν και δεν έχω τόσο pearling όσο παλαιότερα) - η άλγη πάει πολύ αργά, αλλά σταθερά.
Σημάδια χλώρωσης δεν βλέπω σε κανένα φυτό.

Τα ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν είναι:

1. Απ'τη στιγμή που δεν παρατηρώ χλώρωση είναι σίγουρο ότι δε χρειάζεται παραπάνω σίδηρος; Δηλαδή, μπορεί η ανάπτυξη των φυτών να είναι μειωμένη λόγω έλλειψης σιδήρου χωρίς σημάδια χλώρωσης;

2. Είναι καλύτερα να πέφτει ο σίδηρος σε μεγαλύτερες δόσεις και πιό αραιά (π.χ. 1-2 φορές τη βδομάδα) ώστε να απορροφάται γρήγορα και τον υπόλοιπο καιρό το νερό να έχει χαμηλά επίπεδα, ή είναι καλύτερα να ρίχνουμε λίγο και συχνά ώστε να διατηρείται το επίπεδο 0,1ppm π.χ. που συνιστά η Seachem ή άλλοι;
Αλγη παντα θα υπαρχει η θα παραμονευει!! Οταν τα φυτα σου αρχιζουν και παρουν παλι τα πανω τους ... θα μειωθει η αλγη! Στο φυτεμενο μου (κλαψ) δεν αντιμετωπισα ποτε προβληματα αλγης και ας εριχνα μερα παρα μερα σιδηρο και λιπασματα! Σημαντικο ειναι να εχεις πολυ φυτομαζα απο οτι εχω καταλαβει! Πιστευω θα βρει την ισσοροπια του και ισως αν προσθετες και αλλα φυτα θα βοηθουσε! Ο πολεμος με την αλγη ειναι μονιμος και δε θα επρεπε να σε τρομαζει τοσο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries