Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 18-10-09, 10:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως σας βρηκα λοιπον...
καλως ηρθες!!! Αποφασισα να ασχοληθω μ' αυτο το χομπυ και ελπιζω να τα καταφερω.αν σε γοητευει το χομπυ κι εχεις υπομονη θα τα πας περιφημα. αρχισες σωστα. εψαξες για ενημερωση πριν αγορασεις ψαρια κ.τ.λ. Εχω ξεκινησει το διαβασμα και εχω μαθει και καποια πραγματα απο φιλους που ασχολουνται. Το προβλημα ειναι ομως οτι ειτε απο internet ειτε απο γνωστους και φιλους παιρνω πληροφοριες που καποιες φορες ειναι αντιφατικες και εχω μπερδευτει..θα τις λυσουμε εδω τις αντιφασεις...

Εχω στην κατοχη μου το jewel rio 180 lt. Eχω αγορασει επισης 25kg ψιλο χαλικι (καφε), ενα εξωτερικο φιλτρο της rena για 600lt και μια αεραντλια.η αεραντλια δε σου χρειαζεται. ισως για καμια εκκολαψη αρτεμιας αργοτερα... Το ενυδρειο που θα ηθελα να φτιαξω το εχω στο μυαλο μου με ψαρια τα οποια να ειναι ομορφα (αυτο ειναι υποκειμενικο βεβαια) και γενικα να ειναι καπως ζωηρα και οχι τεμπελικα (να υπαρχει μια σχετικη κινηση στο ενυδρειο..).ομορφα και ζωηρα...τι θα ελεγες για αφρικανες?? Οσο για τα φυτα ξερω οτι παιζει ρολο και τι ψαρια θα βαλω αλλα εστω για αρχη θα ηθελα να εχω καποια αλλα οχι σε σημειο που γινει δασος το ενυδρειο μου...με αφρικανες μπορεις να βαλεις ελαχιστα φυτα εως καθολου....αλλιως παμε σε αλλη κατηγορια...
1..και δευτερη θεση σε ενα επιπλο σε μια γωνια στο σαλονι (δε θα εχω και πολυ φυσικο φως) που ομως το ενυδρειο μου θα ειναι κοντα (αρκετα κοντα) σε καλοριφερ που λογω του οτι εχω 2 πιτσιρικια, το χειμωνα εχω σταθερη θερμοκρασια 24 βαθμους περιπου. Αυτο ποσο κακο ειναι? απο τη μια διαβαζω πως δεν κανει απο την αλλη ομως καποιοι φιλοι μου λενε πως δεν υπαρχει προβλημα.πολυ κοντα σε πηγες θερμοτητας δε κανει να ειναι.....παραυτα το βλεπεις εμπειρικα αυτο...εχω κι εγω ενυδρειο κοντα σε σωμα καλοριφερ αλλα με 15 ποντους αποσταση το καλοριφερ δεν επηρρεαζει καθολου τη θερμοκρασια του ενυδρειου...
2..Αφου θα χρησιμοποιησω το εξωτερικο φιλτρο, να βγαλω το εσωτερικο της jewel ή οχι? Αν ναι πρεπει μαλλον το κοψω με ξυραφι.αν θες να κερδισεις χωρο βγαλτο...αν δε σε πειραζει αυτο αφησε το..ενα δευτερο φιλτρο ειναι καλο σε περιπτωση που κατι συμβει-χαλασει το αλλο...
3..Το εξωτερικο φιλτρο ειναι για 600 lt. Ενας φιλος μου λεει πως πρεπει να κανω καποια πατεντα με τη σωληνα γιατι αν το συνδεσω οπως ειναι θα γινει μιξερ το ενυδρειο μου που ειναι 180lt. Τι λετε γι ' αυτο?το φιλτρο σου ειναι για 600 λιτρα η γυρναει 600 λιτρα/ωρα? αν ειναι το πρωτο μπορει να γινει "πλυντηριο"...αν το δευτερο, ειναι μια χαρα...
4..Εχω μπερδευτει με το ειδικο υποστρωμα φυτων... Δεν εχω καταλαβει ποτε μπαινει και ποτε οχι. Εκει που καπου τα ειχα ξεκαθαρισει σο μυαλο μου επισκεφτηκα σπιτι φιλου που εχει το ενυδρειο του "δασος" και δεν εχει βαλει καθολου παρα μονο χαλικι. Ποτε μπαινει τελικα αυτο το ειδικο υποστρωμα? εφοσον δε σκεφτεσαι φουλ φυτεμενο με δυσκολα φυτα και διοξειδια...μη βαλεις υποστρωμα..υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που δε χρειαζονται κατι τετοιο...
5..Στο ενυδρειο μου υψους 50 cm μπορω να βαλω αγγελοψαρα ή καλο θα ηταν να ειναι πιο ψηλο? καλο το υψος...και τα λιτρα μπορουν να υποστηριξουν..αλλα να ξερεις οτι θα πρεπει να μπλεξεις με αντιστροφη οσμωση..εισαι διατεθιμενος??
καντε μου και καποια προταση για ζωηρα, ομορφα ψαρια που θα μπορουσαν να ζησουν στο 180αρι ενυδρειο μου χωρις προβλημα..
εφοσον σου αρεσει χρωμα και κινηση....θα ελεγα αφρικανες για ευρωστα ψαρια...αλλιως υπαρχουν πολλα πολυχρωμα κινητικα ψαρακια αλλα ειναι μικροτερου μεγεθους....
προτιμας πολλα και μικρα η λιγοτερα και μεγαλα ψαρια?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-10-09 στις 17:49
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02060 seconds with 10 queries