Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 12-09-09, 12:45
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα,
Σε λίμνες που η θερμοκρασία δεν πέφτει πολύ,βλέπουμε...Στη Florida,είναι κοινό να κρατιούνται Pterygoplichthys σε λίμνες μαζί με τα διάφορα άλλα ψάρια...Και όχι κατ' ανάγκην με τροπικά...Σε μερικά μέρη,πέφτει μάλιστα η θερμοκρασία κάτω από 20C και παρόλα αυτά,οι pleco αυτοί τα πάνε μια χαρά! Πολλοί εκεί τους βάζουν χωρίς να τους νοιάζουν καθόλου(κακώς φυσικά) μέσα στη λίμνη τους μαζί με άλλα διάφορα ψάρια,χωρις καμμία ιδιαίτερη φροντίδα,με τη θερμοκρασία να πέφτει και λιγάκι το χειμώνα και παρόλα αυτά,όταν κάποια στιγμή τους πιάσουν για κάποιο λόγο(π.χ. για να αδειάσουν την λίμνη για κάποιο λόγο),είναι τεράστιοι,πιο μεγάλοι απότι τους βλέπει κάποιος συνήθως ακόμη και σε καλού μεγέθους ενυδρεία! Αυτό δείχνει πως περνάνε καλά παρόλα αυτά Οπότε οι λίμνες,όταν έχουν καλές συνθήκες για αυτούς,είναι καταλληλότατες για αυτούς
Στην Ελλάδα όμως δυστυχώς,λόγω κλίματος στα περισσότερα μέρη της,μια λίμνη χρειάζεται θέρμανση για να είναι κατάλληλη για τροπικά ψάρια και γιαυτό δεν είναι κοινή η κράτηση τροπικών σε λίμνες αλλά εύκρατων ψαριών. Σε θερμαινόμενες λίμνες,στέρνες,κτλ ή σε εσωτερικές λίμνες,η κράτηση τροπικών είναι παραπάνω από εφικτή Ιδιαίτερα εσένα,θα σου ήταν πολύ χρήσιμο να εξετάσεις την περίπτωση μιας εσωτερικής ή εξωτερικής θερμαινόμενης λίμνης,λαμβανοντας υπόψη τα ψάρια που έχεις και θες να έχεις...
αν ημασταν στη Φλοριντα θα ειχαμε λιμνες και οχι ενυδρεια!
εγω τουλαχιστον...
γιατι μου φαινετε πως χρυσοψαρα-γατοψαρα δεν ειναι καλος συνδιασμος?ασχετα αν υπαρχει χωρος...
εγω την εξεταζω την λυση αυτη αλλα μονο για εσωτερικο χωρο....το να θερμανεις κατι τετοιο εκτως απο πολυδαπανο ειναι απλα....χαζο!
αν ειδες ομως ο φιλος δεν ειπε τι σχεδια εχει στο μυαλο του και αν σκοπευει να θερμανει με καποιον τροπο την στερνα.οποτε λογικα του απανταμε ολοι με θλιμενες φατσουλες νομιζω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01582 seconds with 10 queries