Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-09-09, 01:19
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ντινο, κι ομως τελικα πιστευω κι εγω οτι δεν φταιει ο υβριδισμος (ισως λιγο) αλλα η χημεια του νερου και κυριως η διατροφη.
Το λεω με το εξης σκεπτικο: -αν οι γαριδες δεν εχουν τα απαραιτητα συστατικα για την δημιουργια κελυφους, σταματανε να μεγαλωνουν γιατι δεν εκδυονται.Για την γονιμοποιηση ομως ειναι απαραιτητη η εκδυση. Αν δεν εκδυονται,δεν γεννανε.
Μπορεις αν θες να εισαγεις νεο αιμα αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν θα διορθωθει το προβλημα.
Το πλεον απαραιτητο συστατικο ειναι το ασβεστιο, οχι ομως στην στηλη νερου, αλλα περισσοτερο στην διατροφη τους. Σε καποιο ξενο φορουμ διαβασα μια αναφορα σε καποιο πλακιδιο ασβεστιου το οποιο το βυθιζεις στο ενυδρειο και τρεφονται οι γαριδες. Επισης κυκλοφορουν αρκετα προιοντα απο ασιατες στο internet υπο μορφη tonic ειδικα για γαριδες καθως και τροφες ειδικα μελετημενες γι αυτες.Νομιζω η καλυτερη σειρα ειναι της Hikari.Aν θες σου βρισκω το link του τυπου που στελνει σε ολο τον κοσμο.

Εγω ξανα εκανα το πειραμα και πηρα 2 μικρες και αχρωμες ενηλικες cherry και τις εβαλα στο υφαλμυρο. Εναν μηνα μετα η διαφορα ειναι τεραστια...γινανε κατακοκκινες και μεγαλωσαν αισθητα.
-------------
Να υπενθυμισω οτι υπαρχει και αυτο το υπομνημα για οποιον θελει να διαβασει περισσοτερα για τις αναγκες των γαριδων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries