Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 28-08-09, 00:07
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το παραπανω...δε λεει τιποτα....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
φιλικα!
Σαφώς και είμαι αρχάριος, όντας χομπίστας ούτε 6 χρόνια. Εντούτοις ποτέ δεν σκέφτηκα να έχω ένα ωραίο θέαμα σε μία βιτρίνα, πόσο μάλλον δεν αδιαφόρησα για τη σύνθεση.
Πρώτα συμβουλεύομαι βιβλιογραφία (ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ESTHER VERHOEF-VERHALLEN ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΡΑΚΩΤΣΟΓΛΟΥ) και έπειτα στο net (πχ tsamis-αν επιτρέπεται να ειπωθεί). Περαιτέρω δυνατότητα και χρόνος δεν υπάρχει. Παραθέτω τα συγκριτικά στοιχεία που βρήκα:
(Σ.Σ. βιβλιογραφία / tsamis)
1. Neon tetra: ph 6~6,5 / 6~7, GH μέσο / ~15, θερμ. 21~24 / 20~24
2. Guppy: ph ουδέτερο / 5.5~8.5, GH <25 / 5~25, θερμ. 17~27 / 18~28
Το μόνο διαφορετικό στη σύνθεσή μου είναι οι αρλεκίνοι που στο μεν θέλει ph <7 στο δε 5.3~5.7, δλδ συνθήκες που δεν πιάνω με βάσει τους υπόλοιπους κατοίκους (ph ~6.8 ).
Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής, από την αρχή του στησίματος του ενυδρείου μου, ενώ είχα 7 αρλεκίνους, κατέληξα σήμερα να έχω 1 συμπληρώνοντάς τα σε 8. Αυτές ήταν και οι σημαντικότερες απώλειές μου στα 6 χρόνια, θέλοντας να πιστεύω πως δεν είναι και άσχημα για αρχάριο. Τα υπόλοιπα είδη συνυπάρχουν μια χαρά:
τα guppy στην επιφάνεια, τα neon με τους αρλεκίνους στο μέσο χωρισμένα σε σμήνη, και κάτω τα γατόψαρα.
Πόσο μάλλον τα παραπάνω είδη σε έναν χώρο 4πλάσιο του σημερινού.
Συγγνώμη για το σεντόνι, αν και νομίζω πως από μόνος μου βγήκα από το θέμα.
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01475 seconds with 10 queries