Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-08-09, 20:40
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekcharis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά χαρά.
Κάνω αναβάθμιση από 70 σε 300 το φυτεμένο κοινωνικό μου, έχοντας ήδη το 2224 με 700l/h. Μέσα έχει 7 cory sterbai, 2 gibbiceps, 9 neon tetra, 8 rasbora, 7 guppy, 7 amano shrimps, 2 apple snails και ίσως βάλω 4-5 kryptopterus ακτινογραφία. Τα ερωτήματα είναι τα εξής:
1. Νομίζετε πως αντέχει το φίλτρο την παρούσα φόρτωση;
2. Να αγοράσω ένα άλλο μεγαλύτερης κυκλοφορίας (αν και δεν θα ήθελα για οικονομικούς λόγους) ή να βάλω άλλο ένα μικρό όπως το 2232;
3. Αν βάλω ένα δεύτερο, μπορώ να έχω μία κοινή είσοδο νερού και για τα δύο, όπως και μία κοινή έξοδο και αν ναι πώς μπορώ να το κάνω; Βάζοντας διακλαδωτή στους σωλήνες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1.Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι τα 700λ/ω είναι πολύ λίγα για 300 λίτρα.
2.Στη θέση σου θα αγόραζα ένα δεύτερο το ίδιο ή μεγαλύτερο, όχι μικρότερο (να σκεφτείς ότι αν η αντλία λέει 700λ/ω στην πραγματικότητα είναι λιγότερη η κυκλοφορία).
3. Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με διακλαδωτή και κοινή έξοδο. Καλύτερα να έχει το κάθε φίλτρο τη δική του είσοδο/έξοδο.

Επίσης, όπως φαντάζομαι θα επισημάνουν κα οι πιό έμπειροι, δες τη σύνθεση των ψαριών σου. Π.χ. guppy με neon, κλπ. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε ότι αφορά το νερό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 10 queries