Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 18-08-09, 11:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalts.greg Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά χρειαζόμαστε λίγη βοήθεια σε αυτόν τον τομέα ειδικά οι πιο νέοι στο χώρο . Μια κατηγοριοποίηση των νερών και των ψαριών που μπορούν να συνυπάρξουν σε αυτά θα βοηθούσε πολύ . Μαζί με λατινικές-ελληνικές ονομασίες και καμιά φωτογραφία για να ξέρουμε για πια μιλάμε . Αλλιώς οδηγούμαστε σε ενυδρεία με ένα είδος και τις ιδανικές συνθήκες νερών και ντεκόρ για το συγκεκριμένο . ¨Έχει την ομορφιά του αλλά και τα κοινωνικά επίσης .
Ξέρω ότι ζητάω μασημένη τροφή αλλά έτσι θα γλιτώναμε χρόνο και κυρίως λάθη .
Αυτο που ζητας ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο!! Υπαρχουν παρα πολλα ειδη ψαριων και βιοτοπων! Βρισκοντας ενα ειδος που σου αρεσει βασει των απαιτησεων και την καταγωγη του μπορεις να βρεις συγκατοικους και διακοσμηση (φυτα, ξυλα, πετρες, αμμο η χαλικι, κ.λ.)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας πολυ γενικος κανονας για το μεγεθος και τα λιτρα ετσι να μην χανουμε τον λογαριασμο ειναι για καθε 3cm ψαριου 4-5lt νερο.βεβαια πρεπει να υπολογιζουμε παντα το μεγεθος ενηλικιωσης και οχι το μεγεθος αγορας των ψαριων. εγω δεν εχω ασχοληθει με τα παραπανω ειδη και θελω την γνωμη σας για τις ομαδες που προανεφερα.

παντα χρειαζετε η γνωμη καποιου αλλου προς αποφυγη λαθων απο κεκτημενη ταχυτητα και ενθουσιασμου,σε καμια περιπτωση δεν σταματαμε το ..
Ο κανονας που λες Ελενη δεν υσχιει... καθως πρεπει να λαβουμε υποψη μας και τον "χαρακτηρα" και τις ιδιαιτερες απαιτησεις του ειδους που θελουμε να φιλοξενησουμε... Π.χ. ενας παγκασιους τελικου μεγεθους π.χ. 2 μετρων : 200/3 cm x 5lt (οπως λεει ο κανονας που αναφερεις) = 66,66 x 5 = 333,33 lt απο οτι καταλαβαινεις σε ενα 333 λιτρο ενυδρειο χωραει ενας διμετρος παγκασιους? Δυστηχως δεν υπαρχει μαθηματικος τυπος ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries