Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #131  
Παλιά 22-07-09, 12:34
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μέλος της γνωστής οικογένειας της Μιμόζας.

ΔΕΝ είναι υδρόφυτο και ούτε καν αγαπά την υπερβολική υγρασία. Το συγκεκριμένο είδος (Mimosa Pudica) είναι τροπικό και δεν ανέχεται καθόλου τις χαμηλές θερμοκρασίες. Θα έλεγα οπωσδήποτε πιο πάνω από 20 βαθμούς κελσίου, άρα είναι φυτό που πρέπει να διατηρείται σε εσσωτερικό χώρο με πολύ φυσικό φωτισμό. Μπορεί να φυτευτεί και στο έδαφος (έξω) αλλά η καταστροφή του κατά την χειμερινή περίοδο είναι δεδομένη. Λίγο απογοητευτικό βέβαια γιατί γίνεται θαυμάσιος θάμνος μέχρι και τα τέλη του Οκτώβρη.

Είχα τέτοια εξωτικά είδη φυτών στην αυλή μου, ιδιαίτερα κατά την περίοδο όπου ξεκινούσα δειλά-δειλά τον κήπο μου. Η αλήθεια είναι ότι επικρατεί λύπη μετά που τα χάνεις, άρα προτίμησα να τα αντικαταστήσω με κάποια άλλα φυτά που είναι πιο κοντά στις παραμέτρους του Μεσογειακού κλίματος.

Δυστυχώς αυτά τα είδη (μιμόζες) όπως και τα άλλα εξίσου αλλόκωτα σαρκοφάγα, είναι σχεδόν όλα τροπικά και εξαιρετικά δύσκολα τα κρατάς ζωντανά κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Άσε που στοιχίζουν και αρκετά.

Βασίλη τελικά το φυτό που λες εσύ το MimosaPudicaδεν είναι υδρόβιο αλλά αυτό που λέω εγώ το neptuniaaquaticaείναι. Το έχω ψάξει.
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 22-07-09 στις 12:34 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01723 seconds with 11 queries