Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 05-07-09, 15:15
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά είναι τα σφουγγάρια για την βιολογία? Μήπως εννοείς τα μπλέ που λέει η Juwel οτι μπορεί να αναπτύξει - συντηρήσει βιολογία??Πολύ φοβάμαι πως αν εμπιστευόμασταν αυτά για την διατήρηση της βιολογίας μας θα κρατούσαμε 3-4 ψάρια μέσα!Ξέρεις Nikman πως ή με το βράχο την κρατάμε ή με συνδρομή άλλων υλικών βιολογίας (πχ substrat) και όχι με τα σφουγγάρια!

Sorry για την καθυστέρηση της απάντησης μου. Δεν είχα διαβάσει τη τοποθέτηση σου φίλε madfdg
Λοιπόν διαφωνώ σε αυτό που λες για τη μη ύπαρξης βιολογίας στα σφουγγάρια (μπλε, πράσσινα, μαύρα, άσπρα). Η γνώμη μου είναι ότι τα σφουγγάρια των εσωτερικών φίλτρων, όπου υπάρχουν κρατούν αρκετή βιολογία που υποβοηθάει το βράχο χωρίς να τον ακυρώνει κι έτσι, κατά τη γνώμη μου πάντα, δημιουργείται μία ισορροπία με φυσικά βιολογικά υλικά (βράχος-άμμος) και τεχνητά (σφουγγάρια-υαλοβάμβακας) που ολοκληρώνεται με ένα καλό σκίμμερ!
Αναφέρομαι σε ένα reef σύστημα δηλαδή με κοράλλια κυρίως και πολύ λίγα ψάρια.
Φυσικά σε ένα F.O(300+ λίτρα ) με αρκετά ψάρια και ελάχιστα ή καθόλου κοράλλια είναι φυσικό ο βράχος κι η άμμος να παίζουν ρόλο λίγο διακοσμητικό και η βιολογία του συστήματος να υποστηρίζεται σθεναρά από siporax κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 11 queries