Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-07-09, 11:17
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greemlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως μπορώ να φτιάξω το PH GH KH του νερού μου με μίξη ΑΟ και βρύσης? Μπορεί να βοηθησει κανεις με παράδειγμα των αναλογιών και τον τρόπο υπολογισμού τους? Υποθέτω οτι η ΑΟ μπορεί να αντικατασταθει και με Απιονισμένο νερό εμπορίου...
Να σου πώ ένα παράδειγμα με ΚΗ, που έκανα εγώ για χρήση με το drop checker, και για GH, κάνεις αντίστοιχα.

Έστω ότι θέλω ΚΗ=4, ενώ η βρύση μου βγάζει ΚΗ=11, και η ΑΟ έχει ΚΗ=0.
Αναμιγνύοντας 4ml βρύσης, και 7ml ΑΟ, έχω 11ml με ΚΗ=(4*11+7*0)/11=4.

Γενικά, αν θέλω ΚΗ=Χ ενώ η βρύση βγάζει ΚΗ=Ψ, (με Ψ>Χ), αναμιγνύω
Χml βρύσης, και (Ψ-Χ)ml ΑΟ, και καταλήγω με:

(Ψ)ml νερού με ΚΗ=(Χ*Ψ+(Ψ-Χ)*0)/(Ψ)=Χ.



Αν χρειάζεσαι περισσότερη ποσότητα από (Ψ-Χ)ml, τότε πολλαπλασιάζεις ανάλογα, π.χ.
3 φορές Xml βρύσης και 3 φορές (Ψ-Χ)ml ΑΟ σου δίνουν 3*Ψml νερού με το ΚΗ που θέλεις, κλπ κλπ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Για το Ph τώρα... (μετά τη σωστή παρατήρηση του Kotsos παρακάτω, ότι το Ph είναι λογαριθμική συνάρτηση της συγκεντρωσης...)

Πρέπει πρώτα να βρεις τη συγκέντρωση ιοντων από το αρχικό PH, μετά να βρεις την επιθυμητή συγκέντρωση ιόντων (από το τελικό επιθυμητό Ph) και μετά ακολουθείς πάνω-κάτω τα ίδια όπως για το ΚΗ. To Ph του απιονισμένου νερού όμως είναι πρόβλημα να το υπολογίσεις απ'ότι καταλαβαίνω.
Αν θεωρήσεις ότι το απιονισμένο νερό είναι πράγματι απιονισμένο (άρα δε συνισφέρει καθόλου ιόντα), τότε ένα παράδειγμα είναι το εξής:

Έστω Ph1=X (π.χ στο νερό της βρυσης), και θα αναμίξουμε V1ml αυτού του νερού με V2ml απιονισμένο.

1. (αρχική συγκέντρωση ιόντων στο νερό βρύσης) = 10^(-Χ)
2. Τελική συγκέντρωση ιόντων μετά τη μίξη = (αρχική συγκέντωση) χ (αρχικό όγκο νερού)/ (τελικό όγκο νερού)=10^(-Χ)*V1/(V1+V2).
3. Ph τελικού μίγματος = -log( 10^(-Χ)*V1/(V1+V2) ) = Χ - log( V1 / (V1+V2) ), όπου οι λογάριθμοι είναι με βάση 10.

Επειδή V1/(V1+V2) < 1, θα έχεις - log( V1 / (V1+V2)) > 0, αρα το τελικό Ph θα είναι υψηλότερο του αρχικού.

Η βασική εξίσωση του Ph όμως (ως λογάριθμος της συγκέντρωσης ιόντων) ισχύει μόνο για δυνατά οξέα ή βάσεις, π.χ. πολύ μικρά ή πολύ μεγάλα Ph τα οποία δε συναντάς ποτέ σε ενυδρείο. Άρα το παραπάνω παράδειγμα δε σε βοηθάει και πολύ... Η σχέση Ph/ιόντων για Ph κοντά στο 6.5-7.5 (εκεί που δουλεύουν τα ενυδρεία μας δηλαδή) είναι λίγο πιό πολύπλοκη - μπορείς να βρεις πληροφορίες στο Wikipedia, και υπάρχουν και κάποια Ph calculators, π.χ. αλλά είναι παίδεμα, τουλάχιστον για μένα που δεν είμαι χημικός.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01605 seconds with 10 queries