Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 25-06-09, 20:18
Το avatar του χρήστη Νίκος_Κρικ
Νίκος_Κρικ Ο χρήστης Νίκος_Κρικ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2008
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Επειδή είχα απογοητευτεί από το ενυδρείο μου λόγο εμφάνισης για το ενυδρείο και λόγο πρακτικότητας του sump πήρα την μεγάλη απόφαση να το στείλω πίσω για κάποιες αλλαγές. Οπότε έχουμε και λέμε.

Ενυδρείο

Βγαίνει ο εσωτερικός πύργος. Στον πάτο έχει 2 τρύπες. Η μια η μικρή θα κλείσει. Η άλλη θα μείνει για αλλαγές νερού. Θα ανοιχτούν 2 στην πλάτη για υπερχείλιση και 2 στο πλάι για επιστροφή. Επίσης 2 μικρά τζαμακια στο παλι (αφτακια) για να κρατιέται το φωτιστικό για να μην το κάνω κρεμαστό

Sump

Ξεκόλλημα σχεδόν όλα τα χωρίσματα. Θα γίνουν 3,5 χωρίσματα. Το πρώτο θα είναι η υπερχείλιση και το skimmer μέσα σε αυτό (ίσως μαζί με ένα κομμάτι υαλοβάμβακα για να κραταει την μούργα πριν πάει στο skimmer), στο δεύτερο θα είναι χωρισμένο στην μέση. Στο ένα κομμάτι θα είναι το χημικό φιλτράρισα και στο άλλο θερμοστάτες. Μετά refugium και τέλος επιστροφή

Αυτά πρέπει να γίνουν για να μπορώ να λέω ότι έχω ένα ενυδρείο που μου αρέσει και όχι να το κοιτώ κάπως καθημερινά. Μόλις είναι έτοιμο θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες. Εύχομαι να μην πάει τίποτα άλλο στραβά γιατί μέχρι στιγμής όλα στραβά πάνε. Έχω εδώ και 1,5 μήνα ένα ενυδρείο το οποίο δεν έχω ξεκινήσει ακόμα και το οποίο δεν μου αρέσει

Το ενυδρείο τελική μορφή θα έχει κάπως έτσι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01518 seconds with 10 queries