Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 14-06-09, 05:54
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που μου αφιερώνεται!

Μετά απο αρκετό διάβασμα είμαι πλέον σίγουρος οτι θα παραμείνω στον κόσμο του γλυκού νερού.
Το θαλασσινό ενυδρείο, χρειάζεται μεγαλύτερες προϋποθέσεις, οικονομικές και χρόνου που δεν θα καταφέρω να ανταπεξέλθω.
Ξέρω δυστυχώς πως θα χάσω τον μαγευτικό αυτόν κόσμο, προς το παρών.
Ίσως στο μέλλον.

Η απορία μου σχετικά με το αν υπάρχει το Limnopilos Νaiyanetri στην Ελλάδα, συνεχίζεται.. (Εφ'όσον τα υπόλοιπα είδη καβουριού και οι αστακοί είναι μπελάς, τα διαγράφω απο το "menu").

Ακίνδυνα βατραχάκια υπάρχουν τελικά;
Αυτό που είχα δει εγώ να τρώει το guppy, είναι ένα σχεδόν ημι-διάφανο ροζ βατραχάκι.

Ξέρει κανείς οποιαδήποτε πληροφορία για υδρόβια χελωνάκια;
Είναι το ίδιο μπελάς; Σκάβουν;

Από ψάρια μέχρι στιγμής έχω guppies.
Απο γαρίδες, amano & red cherry.
Από φυτά κερατόφυλλο.

Είναι αλήθεια πως αν "δέσω" πάνω σε κάτι την Java Moss, αυτή σιγά σιγά θα αρχίσει να "ριζώνει" πάνω του; Θα με ενδιέφερε να ντύσω όλα τα διακοσμητικά με φυτό! Φαντάζομαι θα ταιριάζει στο ενυδρείο μου, καθώς δεν είναι ιδιαίτερα απαιτιτικό φυτό, ε;

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω στην "λίστα" μου και έναν, Pterygoplichthys Gibbiceps. Γνωρίζω πως είναι σχετικά επιθετικός αν βρεθούν 2 αρσενικοί.
Αν και θα ήθελα ένα ζευγάρι, δεν θα ρισκάρω την απώλεια του ενός. Οπότε σκέφτομαι μόνο για έναν. Είναι όμως κατάλληλο για το ενυδρείο μου; Τί απαιτήσεις έχει; Διάβασα πως είναι σχετικά ακατάλληλος για ενυδρεία με οωτόκα. Τα guppies που είναι ζωοτόκα, θα αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα; Με τα φυτά πώς θα τα πάει;

Χρειάζομαι βοήθεια σε σχέση με τα σαλιγκάρια:
-Planorbis corneus
-Melanoides tuberculata
-Pomacea bridgesi
-Helisoma nigricans

Ποιά από όλα προτείνεται και γιατί;
Δεν θα πρέπει να καταβροχθίζουν φυτά και αυγά.
Θα ήθελα να αναπαράγονται!

Γνωρίζω πως επαναλλαμβάνομαι αλλά θα ήθελα να είμαι πλήρως ενημερωμένος και κατατοπισμένος πριν πράξω οτιδήποτε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την συμμετοχή και την ευγένεια σας!
Με εκτίμηση, Νικος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,20160 seconds with 10 queries