Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 07-06-09, 20:25
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Καταρχην λυπαμαι για το δισκακι, δωσε λιγο προσοχη τις απομενες μερες , κανε μια αλλαγη νερου καλη , και σιγα σιγα στο μελλον να φτασεις να βαζεις μονο νερο Α/Ο. Ειναι οτι καλυτερο. Οσο ανφορα το ΡΗ επημενω οτι πρεπει να κατεβει γυρω στο 5,8 με 6,0 . Στο λεω γιατι αν καπια στιγμη ανεβει η αμμωνια σε οξινο περβαλλον (δηλαδη χαμηλο ΡΗ) δεν γηνεται τοξικη για τα ψαρια, ενω αντιθετα σε αλκαλικο περιβαλλον (υψηλο ΡΗ) γινεται τοξικη και μπορει να κανει μεγαλη ζημια στα ψαρια.
Γιαυτο αμα εχεις προσεξει πολλοι εχουν ακομα και ΡΗ καπου στο 5, (δεν λεω τοσο χαμηλα να το πας)
Απο γνωστο μου που εχει Pet Shop και εχει μεγαλη εμπειρια σε ψαρια, τους δισκους που φερνει τους εχει σε ΡΗ = 4.
Επησης χρειαζεσαι ακομα ενα φιλτρο, δεν καλυπτει απολυτα μονο ενα 2217 , πρεπει να αυξησεις το βιολογικο σου υλικο, αρα ακομη ενα 2215 η 2217 ειναι μονοδρομος.
Προσεχε παρα πολυ τις τροφες περνεις , δεν τις ξερω αυτες τις πελλετες που λες .
Μια καλη ξηρα τροφη π.χ. της Tetra το tetradiscus, και οποσδηποτε κατεψυγμενη τροφη , κυριως κοκκινο σκουλικη (το λατρευουν οι δισκοι).
Με κατεψυγμενη θα δεις τεραστια διαφορα και σε ζωηραδα αλλα και σε χρωματα, και κανει καλο στα εσωτερικα οργανα των δισκων. Και γω στην αρχη δεν εβαζα , αλλα οταν ξεκινησα και μετα ειδα αλλους δισκους στο ενυδρειο μου.
Πολλες φορες η χρηση μονο ξηρας μπουκονει τα εντερα των δισκων, χχχμμμμ και δεν αποκλειω μια στις 100 να πηγε και απο κατι τετοιο το δισκακι. Δεν ξερεις...
Καλη συνεχεια και προσοχη, τα δισκακια θελουν φροντιδα για να ειναι υγειη και να τα χερομαστε να τα βλεπουμε , γιατι πραγματικα ειναι πανεμορφα ψαρια.

Α, μην εισαι απολυτη με τους αριθμους, μπορεις ανετα να βαλεις 3 με 4 δισκακια ακομα , εγω σε 180 εχω 4 και παω για αλλο ενα. Απλα πιο καλη φιλτρανση με ενα ακομα φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries