Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 26-05-09, 08:17
Το avatar του χρήστη DrReef
DrReef Ο χρήστης DrReef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-05-2009
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Λοιπόν...

Βάσει των όσων είχατε την καλοσύνη να με συμβουλέψετε....

1. Αφαιρώ αρχικά τις βιόμπαλες, με σκοπό αργότερα να αφαιρέσω και άλλο βιολογικό υλικό (μαύρο πλαστικό που μοιάζει με ''κοφτό μακαρονάκι'') και να μείνω ίσως μόνο με τις καραμικές μπαλίτσες. Αν λέγοντας βιολογία στον βράχο εννοείτε ολα τα καβουράκια, σκουληκάκια, ψειρούλες και λοιπά που σέρνονται στις τρύπες του βράχου και στον αραγωνίτη, τότε εχω μπόλικη.
2. Παίρνω ντεπόζιτο 100-150λ. για αλλαγές νερού 10% 2 φορές το μήνα, με αλατάκι Dupla Marine Premium Salt, και αντιχλώριο Biotopol.
3. Προμηθεύομαι Αντίστροφη Όσμοση (λεω για ένα μικρό της AquaMedic), και σιδηρούχο άνθρακα. Αντιφώσφορο εχω το Phosguard της Seachem, δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Εχω διαβάσει για την πιθανότητα να απελευθερώνει αλλουμίνιο. Θα του κάνω πολυ καλό ξέπλυμα, και θα χρησιμοποιήσω μίση δόση απο οσο πρέπει για τα λίτρα μου.
4. Πιάνω δεύτερη δουλειά ως πορτιέρης το καλοκαίρι, για να αγοράσω ολα τα παραπάνω.
5. Αφαιρώ με το χέρι οσο πιο πολλές τούφες άλγης μπορώ (θα πέσει μαλλιοτράβηγμα).
6. Μειώνω λίγο το φαγητό
7. Συσκότιση εαν χρειαστεί μετά απο ολα τα παραπάνω. Μου είναι πολυ δύσκολο να ξηλώνω βράχια τώρα. Για την ώρα θα δουλεύω μόνο με τις 2 Arcadia και τις 2 ακτινικές. Την Power Glo και την Marine Glo θα τις ανοίγω μόνο 2-3 ώρες την ημέρα

Το σκίμερ μου (V2 skim600) δουλέυει ασταμάτητα και παράγει τον πιο βρόμικο αφρό που εχω δεί, και που τελικά κατακάθεται σε περίπου ενα νεροπότηρο σκούρου καφέ υγρού την ημέρα

Αμμωνία ανέβασα όταν άλλαξα τροφή και τα σκασμένα δεν έτρωγαν και η τροφή πήγαινε κατευθείαν στον αραγωνίτη.

Το παπαγαλόψαρό μου είναι Λευκό με πορτοκαλί κεφάλι. Ελπίζω να μην εχω συμβάλει εν αγνοία μου στα οσα απαράδεκτα υφίστανται τα ψαράκια αυτά (όπως πρόσφατα διάβασα). Θα με στενοχωρήσει πολύ και πιθανώς θα με κάνει να αλλάξω κατάστημα (η ''Πετσοπά'' όπως είπε κάποιος).

Σημερινές μετρήσεις μετά την προσθήκη Tetra pH/Kh Plus...Ammonium 0.05, Nitrite 0, Nitrate 1, pH 8.0, ΚΗ 9 (απο 6), Θερμοκρασία 27.2 – 27.8C, Πυκνότητα 1.025, Ασβέστιο 420 mg/L

ευχαριστώ για τις συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 10 queries