Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 18-04-09, 08:13
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξεκινήσω θέλω με θαλασσινό έως 60-70L .πιο σιγκεκριμενα? Στο θαλασσινο ενυδρειο υπρχουν τα εξης: reef:τροπικου υφαλου(κοραλλια κλπ)FO(fishonly) μονο ψαρια FOWLR(fishonlywithliverock)ψαρια μαζι με βραχο μεσογειακο:ψαρια και/ή κοραλια-ανεμωνες της μεσογειου
1) Υπάρχει στην Αθήνα κάποιο αξιόλογο pet shop που να πάω να Πάρω ένα ενυδρείο καλό (και να μην ακούγετε καθόλου, να είναι αθόρυβο ) .?υπαρχουν αρκετα αξιολογα πετ αλλα πριν φτασουμε εκει.τι εννοεις αθορυβο?το πιο ευκολο και απλο συστημα για τα λιτρα σου είναι μια γυαλα ένα κραμαστο ακιμμερακι και φωτισμος.απο αυτα μονο το σκιμμερ κανει θορυβο και να με βοηθήσουν και εξυπηρετήσουν πραγματικά. Μην περιμενεις κανενας να σου κανει μαθημα σωστου στησιματος, λειτουργιας και επιλογων.οταν ξερεις τι θελεις και τι είναι αυτό που σου πουλανε…τοτε όλα είναι καλα.το σπορ θελει ΠΟΛΥ διαβασμσα
2)Μου αρέσουν τα τροπικά ψάρια , μέχρι πόσα πρέπει να βάλω στο ενυδρείο μου για να λειτουργεί σωστά ?στα λιτρα που αναφερεσαι εχεις ελαχιστες επιλογες σε ψαρια. Κάθε τι που βαζουμε μεσα στοι ενυδρειο εχει απαιτησεις. Μια από τις συμαντικοτερες είναι οι απαιτησεις σε λιτρα
3)Τι άλλο μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου εκτός από ψάρια ?με δεδομενο τις ελαχιστες επιλογες ψαριων θα κινηθεις σε γαριδα
4)Τι διάφορα έχει ο ζωντανός βράχος από τον ψεύτικο?.αλλο ‘ψευτικος’ άλλο νεκρος.εκτος της τιμης(ο νεκρος εχει μιση τιμη από το ζωντανο)υπαρχει και ουσιαστικη διαφορα. Ο δυτερος σου προσφερει πολυτιμη-ετοιμη βιολογια για το ενυδρειο σου.φυσικα η ποιοτιτα της ποκοιλει. κυριως λογο συνθηκων μεταφορας. Ωστοσο ολοι οι βραχοι δεν είναι ιδιοι. Αρχικα να καταλαβουμε για τιν πραγμα μιλαμε. Σου ειπα παραπανω πως είναι άλλο πραγμα ο ψευτικος και αλλα ο νεκρος βραχος.τι εννοω: υπαρχει μια μεθοδος κατά την οποια φτιαχνεις ένα ‘χαρμανι’ μερικων υλικων και μεσω μια διαδικασιας φτιαχνεις κατι το οποιο είναι κατι σαν βραχος.με λιγα λογια αμφιβολου ποιοτητας ψευτικο βραχο.στα λιτρα σου ειδικα πραγμα απαγορευτικο.Αυτο λοιπον που αποκαλουμε βραχο είναι αποδομιμενα νεκρα κοραλια που σες συνδιασμο με αλλους ασβεστολυθικους οργανισμους συνθετουν τα κομματια αυτά.ανεξαρτητα με το τι πιστευουν πολλοι οι υφαλοι είναι βιοτοπικοι.αυτο σημαινει πως κάθε τοπος στον οποιο αναπτυσετε ενας υφαλος είναι ξεχοριστος και φυλοξενει διαφορετικες(σε οποιο βαθμο)μορφες ζωης.βεβαια το στησιμο τον ρεεφ ενυδρειων εχει επικρατησει να γινετε συμφωνα με το χρωματισνο των ζωντανωναναλογα με τη βουληση του καθ ενό.αρα διαφορετικες περιοχες διαφορετικη βιολογια που αναπτησετε σε κάθε βραχο.αναλογα της περιοχης είναι και τα ονοματα που περνει.στο χομπι ωστοσο μπαινουν και άλλες λεπτομερις οι οποιες δεν είναι ουσιαστικες για τη βιολογια του ενυδρειου αλλα καλυπτουν το αισθητικο κομματι.ολα αυτά πληροφοριακια εσυ καρατας ότι τα λιτρα σου εινια λιγα αρα και το κοστος εφικτο προκειμενου να βαλεις ζωντανο βραχο.καλο θα ηταν να τον βρεις; Και από κανενα φιλο χομπιστα.σημαντικο είναι να διαλεξεις κομματια με καποιον που ξερει..για ευνοητους λογους.5)Ποίες είναι οι συντήρησης που πρέπει να κάνω σε ένα ενυδρείο(καθημερινές)δεν έχω πολύ χρόνο κατά τις διάρκεια της ημέρας επειδή δουλεύω αλλά μόνο βράδυ ) ?κταλαβαινεις πως η εξατμηση είναι δεδομενη. Ένα τετοιο συστημα θελει πολύ πολύ φροντιδα και εμπειρια.οσο λιγοτερα λιτρα τοσο μεγαλυτερη εμπειρια αλλα και μικροτερο κοστος…θεωριτικα τουλχιστον γιατι μια στραβη να κατσει..παλι από την αρχη
6)Το καλοκαίρι με της θερμοκρασίες θα υπάρχει πρόβλημα? Θα πρέπει να είμαι όλη μέρα με ένα κουβά από πάνω να συμπληρώνω νερό ?αυτο θα το τσεκαρεις στην ποροια.η τεχνολογια στον τομεα του ενυδρειου εχεικανει αλματα.φυσικα με το αναλογο χρηματικο τιμημα.τα παντα υπαρχουν.πολλα είναι αυτά που μπορεις να κανεις οοπως να τοποθετισεις μια αυτοματη αναπληρωση
7)Μπορώ να το βάλω στο δωμάτιο μου όπου κοιμάμαι ( θέλω να είναι αθόρυβο) ή δεν κάνει.. άμα το βάλω το καλοκαίρι έχει πρόβλημα με το air-condition ?ειπαμε σκιμμερ =θορυβος.εξαρταται τι θεωρεις ανεκτο ή όχι για να κοιμηθεις.
Άμα βάλω αληθινό βράχο πρέπει να βάλω και αληθινά φυτά?εδω τα χαλαμε….τι εννοεις φυτα???κοραλια μηπως?
9)Υπάρχουν κάποια αξιόλογα βιβλία ή σελίδες στο ιντερνέτ να διαβάσω ?
Βιβλιογραφια κυριως αγγλικη(ξενογλωσση) το διαβασμα είναι απαρετητο.νομιζω θα σε καλυψουν τα ελληνικα φορουμ και τα τοσα του εξωτερικου.βιβλιαρακια σιγα σιγα…καλα αγγλικα ξερεις?
Όσο για το στρώσιμο το έχω καταλάβει και έχω πολλοί επίμονη αρκεί να δουλεύει 100% καλά.

Το σπορ θελει πολύ διαβασμα και υπομονη.σε μια μερα ενυδρειο δε στηνετε… υπομονη να καταλαβεις τις αναγκες σου και βημ βημα προχωρας
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02380 seconds with 11 queries