Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 16-04-09, 08:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δεν θα ήθελα ποτέ μου να εμπλακώ σε έναν διάλογο όπου δεν καταλήγει πουθενά αλλά ταυτόχρονα να χαλάω και την διάθεση μου.

Έχω περάσει το βράδυ μου ανακατεύοντας πάλι τη βιβλιογραφία που έχω στο σπίτι μήπως και όντως μπαίνοντας στα χρόνια, ίσως κάνω λάθος επισήμανση. Αν είχα όντως άδικο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το παραδεκτώ και να ζητήσω δημόσια συγνώμη. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να πάρω πίσω ούτε ένα κόμμα από τα όσα, με δικά μου λόγια έγραψα. Έχω μιλήσει με στοιχεία και αποδείξεις που δεν αλλάζουν.

Θα μπορούσα να σας παρουσιάσω υλικό με δεκάδες φώτο/σχεδιαγράμματα γνωστών μέτρ λιμνών από δικές τους εκδόσεις, αλλά και εδώ στο διαδίκτυο. Επισηνάπτω μόνο ένα απλό λίνκ/εικόνα ώστε να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάμε για τις επιπεδικές ζώνες σε μια λίμνη. Είναι μόνο ένα σχεδιάγραμμα.
Είναι εξαιρετικά σημαντικό να κρατούμε τον βούρκο σε έλεγχο, όχι να τον εξαφανίσουμε γιατί έχει και καλές ιδιότητες αλλά η αναρρόφιση του λερωμένου νερού από αυτό το επίπεδο, επιτρέπει στο φρέσκο οξυγωνομένο νερό να πάρει τη θέση του και ταυτόχρονα να αποσυμφορίσει την περιοχή από επικίνδυνα αέρια και ενώσεις, προϊόντα της αποσύνθεσης.
Ειδικά το χειμώνα αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό γιατί εκείνη την περίοδο η αποσύνθεση βρίσκεται στην πιο φορτωμένη της περίοδο (φύλλα από τα φυτά της λίμνης, ατμοσφαιρική σκόνη και επικίνδυνες ενώσεις με τη βροχή, η συγκέντρωση των ψαριών σε εκείνο το σημείο).

Απλά κλείνοντας θα ήθελα να παραπέμψω όσους φίλους επιθυμούν την κατασκευή λίμνης στα ειδικά δελτάρια που εκδίδουν σχεδόν όλες οι γνωστές μάρκες ενυδρειακών υλικών, με θέμα τη δημιουργία λίμνης. Κάποια από αυτά απευθύνονται και στα επίμαχα θέματα που συζητήθηκαν σε αυτό το θέμα. Τα δελτάρια αυτά παραχωρούνται δωρεάν.

Κλείνω οριστικά την παρουσία μου σε αυτό το θέμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01497 seconds with 11 queries