Θέμα: Να βάλω?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 26-03-09, 16:19
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Φιλε Πανο,θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω λίγο...
Οχι οτι θέλω να σου πάω κόντρα...αλλά να πω μερικά πράγματα...

Λοιπόν..Είχα τιγράκια...Πριν 1,5 χρονο...Οταν έβαζα τύρφη και είχα ενα ph ΄γυρω στο 7 δεν είχαν ούτε τέλοιο χρώμα ούτε κίνηση...
Μια μέρα σε μια αλλαγή νερού που έλειπα και την εκανε η μάνα μου έβαλε νερό δυκτίου(ph 7.4 gh 11)...Τοτε εδειξαν πιο ωραία,ακόμη είχα και αρκετές αυγωμένες θυληκές...
Οπότε προτείνω ενα ουδέτερο προς σκληρό(7.4+) ph για τα τιγράκια...
Νέον δεν είχα ποτέ...Απο αυτά που εχω διαβάσει όμως,και απο εμπειρίες αλλων μελών,κατάλαβα οτι το ph προτημότερο να είναι γύρω στο 6.8 αντε το πολυ 7...Ακόμη το γράφει και το Γη και Υδωρ αν και δεν συνηστάται να είναι σε 7.2 πεχα...Να το λινκ...
Ακόμη,βρήκα και ενα λινκ για τα τιγράκια...Φαίνεται οτι αντέχουν απο ph που κιμένεται απο 6 μεχρι 8...Τότε ο καθένας θα πίστευε αν δεν είχε την μικρή εστω εμπειρία οτι μπορούν τα τιγράκια να μπούν με δίσκους(6ph) στα χαμηλα ph ενω με τανγκανίκες σε υψηλό...Αυτό δεν προτείνετε...
Θεωρώ οτι πρέπει να προσέχουμε και λίγο βιοτοπικά...Γιατί σε εκείνες τις περιοχές παίζουν πανω-κατω οι ίδιες τιμές νερού...Δλδ προτιμότερο είναι να βάλει καμμια μελανοταινία ή μπαρμπ ή ντανιο...


Σόρυ φιλε που σου καταστρεφω το ποστ...Οσο για τα γκουράμι,κατα την γνώμη μου για να δείξουν χρώμα και συμπεριφορά πρέπει να εχεις σχετικά πυκοφυτεμένο ενυδρείο...Όντως τα περλ είναι πανέμορφα γκουράμι και παράλληλα ποιο ύσηχα απο τα trichopterus...
Επιβάλεται να είναι ζευγαράκι...Εχουν ίδια αναπαραγωγή με τους μονομάχους...Μπορείς να τα συνδιάσεις και αυτά με κανενα ίσηχο είδος πχ kuhli και με κανενα κοπαδάκι...Αρκεί να είναι ύσιχα...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries