Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 25-03-09, 10:02
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

ωραίο...Θα ήθελα να σου κάνω μερικές παρατηρήσεις όμως(αλήθεια,πρώτη σου φορά είναι που στήνεις ξερακιανό ενυδρείο...

Για αρχή χρειάζεσαι ενα μαύρο χαρτονάκι...Θα εχεις κάπως ποιο σκούρο τοπίο...
Δεύτερον,χρειάζεσαι ρίζες(αρκετές ρίζες) ωστε να μην δείχνει άδειο απο δακόσμιση...
Τρίτον χρειάζεσαι αρκετά φύλλα(cattapa,almont e.t.c)...
Tέταρτον χρειάζεσαι εναν καλό φωτογράφο να τραβήξει φωτογραφίες...Αλήθεια με ποια φωτογραφική τραβάς;Τι ρυθμίσεις έκανες;
Κατα την γνώμη μου έχεις βάλει πάρα πολλά κοπαδόψαρα....Συγκεκριμένα στην θέση σου θα κρατούσα μόνο τα κάρντιναλ,ή αν μπορούσα να τα αλλάξω,θα έβγαζα ολα τα κοπαδόψαρα και θα αγόραζα τα bleeding heart tetra....Καμμια 15-20αδα...
Αφού θα είχαν φύγει τα κοπαδόψαρα και θα είχε σταματήσει το overstocking θα έβγαζα(κατα την γνώμη μου) και τα όττο...
Αλήθεια τα σκαλάρια σου,είναι αναπαραγωγής;Σε ενα βιοτοπικο ενυδρείο θα προτιμούσα σκαλάρια που αν και θα ηταν αναπαραγωγής να είχαν τουλάχιστον το γκριζομαυρο χρώμα τους...
Απο τα πλέκο...Να σου πω την αλήθεια δεν τα συμπαθώ πολύ...Θα έβαζα όμως στην θέση τους αλλο ενα ζευγαράκι κιχλιδων(νανοκιχλίδες όπως apisto η microgeophagus altinposa που νομίζω πως θα ταίριαζαν πιο πολυ με το ολο στήσιμο)...
Τέλος θα συμπλήρωνα με μερικά hatchet fish...
Απο φυτά,θα έβαζα πολύ περισσότερο pistia,ενω θα κρατουσα και εγω το limnovium laevigatum...
Τωρα σου λέω τι θα έκανα στην θεση σου...Eσυ κάνε οτι σου αρέσει και οτι σε ευχαριστεί...
Πάω για παρέλαση τώρα...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries