Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-03-09, 20:24
Το avatar του χρήστη Stathis.k
Stathis.k Ο χρήστης Stathis.k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τα καλά λόγια.
Όντως είδα ότι η αμμωνία είναι ο καλύτερος τρόπος για στρώσιμο αλλά ήμουν ανυπόμονος και διάβασα ότι και το nitrivec κάνει(?), οπότε διάλεξα τον γρήγορο τρόπο. Έβαλα και την ανούμπια και υπέθεσα ότι θα τα καταφέρω έτσι…
Οι μετρήσεις παραμένουν όπως είναι. Κάθε μέρα μετράω και βλέπω.
Επίσης, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις αλλαγές του νερού. Μέχρι στιγμής, και με τον τρόπο που επέλεξα δεν έχουν εμφανιστεί νιτρικά η αμμωνία κλπ. Πότε πρέπει να κάνω αλλαγή και πόσο νερό να βγάλω. 30% ?
Επίσης, επειδή δεν υπολόγισα σωστά όπως έγραψα και στο πρώτο πόστ, την ποσότητα νερού του ενυδρείου μου, αν το υπολογίσω το ποσοστό αλλαγής με βάση την στάθμη θα τα καταφέρω?
Τέλος, παρατήρησα κάποια πραγματάκια σαν «φουντίτσες» στις άκρες των φύλλων της ανούμπιας. Αυτά υπήρχαν στον ίδιο αριθμό από την αρχή που την πήρα όμως ο προβληματισμός μου ξεκίνησε σήμερα που παρατήρησα στο τζάμι του ενυδρείου, πολύ μικρά «φουντάκια» (3-4 στο σύνολο) διάφανα και δύσκολα τα παρατηρεί κανείς. Σας βάζω και φωτογραφίες!

Επίσης, τράβηξα πάλι μια φωτογραφία από τον κορμό της ο οποίος έχει άσπρα στίγματα, τα οποία κάποιο άλλο μέλος σε άλλο ποστ, μου είπε πως μοιάζουν με αυγά σαλιγκαριού.

-------------------------
μάλλον σας έχω κουράσει με τις ερωτήσεις μου... συγγνώμη άν σας ταλαιπορώ! περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!
__________________
saferbeach.comΈνα blog για ασφαλέστερες ακτές και υδάτινο περιβάλλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stathis.k : 16-03-09 στις 20:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries