Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 14-02-09, 13:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

[quote=christsos;332466] Λοιπόν παιδιά κάποιες εξηγήσεις.Πρώτα απ'ολα για τον συνονόματο φίλο τον Χρήστο και τον φίλο τον Πάνο,με όλον τον σεβασμό προς την εμπειρία σας, μίλησα για 600 λίτρα..(135Χ60Χ80--648 lit) και οχι για 60 λίτρα σχεδον καθε 50-60 λιτρα καθε δισκος (κανε διαιρεση).Πριν από 15 χρόνια,είχα για τουλάχιστον μια τριετια,20 δίσκους, 8-14cm σε 240 λιτρα,μαζί με κλοουν και γατόψαρα θα κανεις τα ιδια λαθη?.Η συμβίωση τέλεια νομιζεις εσυ οι δισκοι στρεσσαρονται με τα ψαρακια,οι απώλειες σχεδόν μηδενικές επιβιωνω δεν σημαινει οτι ειμαι χαρουμενος (μιλαμε για διαφορετικα πραγματα) και ολο αυτο το κοπάδι μοσχολπουλήθηκε ε .... και??,όταν αποφάσισα να γυρίσω το ενυδρείο σε θαλασσινό.Και φυσικά θα γνωρίζετε οτι πρίν 15 χρόνια οι δίσκοι δεν ηταν ενυδρειόψαρα (γεννημένα σε ενυδρεία εδω στη Θεσσαλονίκη) και ερχόταν από ''ποιος ξερει ποιά'' φάρμα της Συγκαμπούρης με αεροσκάφη κ.λ.π. Απο οπου και να ερχονται εχουν τις ιδιες απαιτησεις!!! Και βέβαια μιλάμε για δίσκους,ισως τα λιγότερο κινητικά ψάρια (για το ότι θέλουν απλα για να κολυμπούν.)Για τον βυθό θα συμφωνήσω ότι δεν είναι ο ιδανικότερος για δίσκους,είναι ομως για τα φυτά τα οποία αρέσουν στους δίσκους μου. Αφησα ασχολιαστα τα φυτα πριν ωστε να τα σχολιασεις μονος σου... κανονικα (βιοτοπικα) δισκοι και φυτα δεν συμβαδιζουν - οχι κατι αλλο αλλα οι απαιτησεις των δισκων σε θερμορασια αλλα και σε ποιοτητα νερου (χαμηλο ph,gh κ.λ.) Εάν βάλω ψυλόκοκο βυθό στα 5-6cm για να μπορώ να διατηρήσω τα φυτά,θα έχω μολύνσεις, ποιος σου το ειπε αυτο???Εγω δεν εχω τετοια προβληματα!!! γιατί αυτός ο βυθός δεν αερίζεται. Τα κλόουν και τα S.A.E. δεν δημιουργούν κανένα μα κανένα θέμα στους δίσκους νομιζεις .... ρωτα τα δισκακια σου και κανουν τέλεια τη δουλειά τους,τα μεν κλόουν στα υπολείματα της τροφής στο βυθό οι δισκοι ειναι τεμπελικα ψαρια...τρεφονται κυριως απο το βυθο και τα κλοουν σου τους τρωνε το φαι και αυτο τα στρεσσαρει (τα δισκακια σου),τα δε S.A.E.,στην εξαφάνηση της άλγης αλγη υπαρχει παντου.....αν το ενυδρειο σου φτασει να εχει ισσοροπια τοτε ... δεν θα θεωρεις την αλγη προβλημα.....Τέλος οι μονομαχίνες είναι σαν να μην υπάρχουν για τους δίσκους μιλας εκ μερους των δισκων αν μπορουσαν να σου μιλησουν θα σου ελεγαν τα αντιθετα. Βγαλε ολα τα αλλα ψαρακια και θα δεις διαφορετικη συμπεριφορα των δισκων σου (και εγω το εκανα και το καταλαβα) μονο ετσι θα καταλαβεις διαφορα... Παντως ΔΕΝ ειναι ολα καλα για αυτα οπως νομιζεις.Ζουν ανάμεσα στα φυτά της πλάτης και δίνουν χρώμα στο φόντο. ζουν μεσα στο ενυδρειο σου και επιβαρυνουν ακομα περισσοτερο τη βιολογια του φιλτρου σου. Εκανα αρκετή μελέτη για να καταλήξω στο σχήμα αυτό(ψαρια-φυτά κ.λ.π.)και έχω ήδη 3 γέννες απο τους δίσκους (μόνον αυγά,τα έφαγαν αμέσως) συνηθως αν ειναι μικρα τα τρωνε που μπορεί να μην λέει τίποτα,μπορεί όμως και να λέει κάτι δεν λεει κατι...μπορει να τα φαγανε και απο στρες που υπαρχουν τα αλλα ψαρακια σου (σαν προστασια).Αυτό που σίγουρα λέει,ειναι ότι βλέπω τα ψαράκια μου ευτυχισμένα μη μπερδευεις τα δικα σου συναισθηματα με των δισκων σου - θα ειναι ευτηχισμενα και θα το δεις μονο αν απομακρυνεις τα αλλα ψαρια,με πολύ όρεξη για φαγητό ,τα καινουρια να προσαρμόζονται αμέσως και οι μετρήσεις να δειχνουν ασφαλή νούμερα Οι μετρησεις που εχεις θελουν βελτιωση - ακομα και η θερμοκρασια.Αρα φίλοι μου ίσως κάποια δεδομένα,στη συμβίωση ορισμένων ειδών,να μην είναι απόλυτα.. [/quote]

Μη κανεις το λαθος να θεωρησεις οτι εισαι αρκετα εμπειρος με τους δισκους .... Δεν ειναι δυσκολα ψαρια απλα εμεις κανουμε ευκολα λαθη μαζι τους .... Ολοι σου τονιζουν τι ειναι καλυτερο για αυτα ... Οι πιο πολλοι εχουμε κανει τα ιδια λαθη ... και μετα εχουμε δει στη πραξη αυτα που σε συμβουλευουμε ... Καταλαβαινω την αρνηση σου - το εχω ζησει και εγω προσωπικα ολο αυτο - αλλα αν αγαπας τα ψαρακια σου να προσπαθησεις να δημιουργησεις το πιο καταλληλο περιβαλλον για αυτα και οχι να θεωρεις σωστο αυτο που αρεσει σε σενα ....
Κανε τις αλλαγες και οι δισκοι σου θα σε αποζημειωσουν με τα καλυτερα χρωματα τους και συμπεριφορες που δεν εχεις ξαναδει ... Σου μιλαω απο πειρα ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02668 seconds with 11 queries