Θέμα: Co2
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 29-01-09, 18:50
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klime Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποκλείεται να έχει διαροή... το έχω δοκιμάσει μέσα στο νερό για τυχόν διαροές. Επίσης ένα αέριο όταν το κλείσεις σε ένα χώρο θα διαφύγει απο εκει που μπορεί πιο έυκολα. Είναι σαν να μου λες οτι έχεις ενα λάστιχο που χάνει απο κάπου στον κορμό του και αν ανοίξω την βαλβίδα δεν θαφύγει ο αέρας απο εκει αλλα απο την μικρή τρυπούλα που έχανε πριν. Δεν γίνειται αυτό. Τελος πάντων επίσης αν υποθέσουμε οτι όντως έχει διαρροή, μετα τι κάνει και αυξάνεται ο ρυθμός των φυσαλίδων? Φτιάχνει την διαρροή μόνο του? Τεσπα. αυτο που θα ήθελα να μου πείς είναι πόσες μέρες μετά άρχισε να αυξάνεται δραματικά ο ρυθμός των φυσαλίδων... Ευχαριστώ και δεν πιστευω να παρεξηγήθηκα
Φίλε εδώ κάνεις λάθος. Πιο εύκολο είναι να φύγει το CO2 από μια διαρροή στο καπάκι ή στον σωλήνα και να σκορπιστεί στο δωμάτιο, παρά να νικήσει την πίεση του νερού μέσα στο ενυδρείο και να δημιουργήσει φυσαλίδα. Αυτό πουλες τώρα για την αυξηση του αριθμού των φυσαλίδων έχει ώς εξής: Αν θεωρήσουμε ότι το μίγμα έχει φτιαχτεί σωστά, πολύ σύντομα θα αρχίσει η παραγωγή CO2, το οποίο θα παραμένει μέσα στο μπουκάλι (αν δεν υπάρχει διαρροή ). Να μην ξεχνάμε ότι η μόνη διέξοδος του είναι μέσα από το σωληνάκι και από εκεί μέσα από το νερό. Επειδή όμως η ποσότητα του CO2 είναι αρχικά μικρή δεν μπορεί να υπερνικήσει την πίεση του νερου και να δημιουργήσει φυσαλίδα. Καθώς η παραγωγή αυξάνει, αυξάνει και η ποσότητα του CO2, το οποιό καθώς είναι περιορισμένο μέσα στο μπουκάλι, ασκεί όλο και μεγαλύτερη πίεση στο νερό στην έξοδο του σωλήμα και ... μπλουμ ... γεννιέται η πρώτη φυσαλίδα.
Κάπως έτσι έχει η ιστορία...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01527 seconds with 10 queries