Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 28-01-09, 00:16
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεσα απο τις τρυπες οι ακαθαρσιες θα κολλανε πανω στα σφουγγαρια.......Οσο για το καθαρισμα, τετοιου τυπου φιλτρα θελουν καθαρισμα μια φορα το χρονο, ισως και πιο αργα (διαβασε στο tsamisaquarium) και ειναι πανευκολο......βγαζεις το καπακι, ταπωνεις τις τρυπες του χωρισματος με βεντουζες (δεν ειναι απαραιτητο αυτο), βγαζεις τα σφουγγαρια που ειναι σφηνωμενα, τα πλενεις, τα ξαναβαζεις και τελος......Ειναι ακριβως το ιδιο συστημα φιλτραρισματος που εχουν στα περισσοτερα ενυδρεια στα pet shop.....Οι τρυπες ομως του χωρισματος ειναι καλυμμενες με ενα πλαστικο, στρογγυλο πλεγματακι, ωστε να μην περνουν τα ψαρια στο πισω μερος.......Αυτο ακριβως θα κανω και εγω.......Τωρα μηπως καταλαβες τι εννοω????????
το εχω διαβασει αλλα και παλι το θεωρω ανουσιο. δεν καταλαβαινω ακομα το κερδος μιας τετοιας κατασκευής. τι κερδιζεις σε σχεση με ενα κοινο εξωτερικο φιλτρο?τα οφελη ειναι τοσα σημαντικα που σου επειτρεπουν να πεις χαλάλι την κατανάλωση απο τις αντλίες που θα εχεις μεσα στο ενυδρείο? αν κατι δεν παει καλα ποσο ευκολα τις αλλαζεις?το κοστος της κατασκευης ειναι μικροτερο απο το ισαξιο(λιτρα φιλτραρισματος) με αυτο του εξωτερικου?πως θα υπολογισεις τα λιτρα που θα φιλτραρονται?αξιζει τελικα τον κοπο?ποιος ο λογος να το κανεις(δεν ειμαι αντιθετος απλα ρωταω/)
Παράθεση:
Μεσα απο τις τρυπες οι ακαθαρσιες θα κολλανε πανω στα σφουγγαρια
πολυ σιγουρο σε ακουω. εχεις υποψη σου τι ειναι η οσμωση?η ταχυτητα διοδου του καθαρου νερου προς το "βρομικο " ειναι μεγγαλυτερη απο οτι του βρομικου στο καθαρο!ακομα και με τη χρηση αντλιας θα πρεπει να υπολογίσεις να υπερνικήσεις πληρως το φυσικο αυτο φαινομενο. αυτο μπορει να ειναι ευκολο σε ενα μικρο περιορισμενο χωρο αλλα εσυ οπως το σχεδιασες χρησιμοποιεις ολο το πισω τζαμι!αρα για να εχεις ουσιαστικο πιοτικο αποτελεσμα θελεις αρκετα watt. αν κατι εχω καταλαβει λαθος παιδια παρακαλω διορθωστεμε
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02012 seconds with 10 queries