Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-01-09, 18:40
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavrosm Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε άν ενωσω τες θερμαστρες που ειναι 300w η μια στο ups λογικα θα περνουν ρευμα απο τες μπαταριες του οι οποιες θα επαναφορτηζοντε καθε λιγη ωρα, ετση δεν θα έχω καπια μηοση στο ρευμα;

Η να βαλω 2 θερμαστρες των 400w που θα ζεστανουν ποιο γρήγορα;

Αν βαλω φοτοβολταικα που να καληπτουν μονο το ενυδρειο ποσα θα μου στηχηση περηπου;


Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Περα της μη λειτουργικότητας δεδομένου των πολλων παραμετρων που θα πρεπει να εχει υποψην( την ακριβη θερμοκρασια του νερου σου τη διαφορα θερμοκρασιας για να ξεκινησουν και να σταματησουν οι θερμοστατες, πως θα δεινεις εντολη στο ups να ξεκινησει ή να σταματίσει?) αν και θα μπορουσε ένα ηλεκτρονικος να σου φτιαξει ανα τετοιο κυκλωμα(μαλλον είναι μετριας δυσκολιας) υπαρχει κα ενας ακομα παραγωντας. Κάθε συσκευή περα την ωριαια καταναλωση που εχει καταναλωνει ένα μεγαλο ποσο κάθε φορα που την ενεργοποιείς (μεχρι να εξισοροπηθει το ημιτονοειδες)αρα αν εχεις πολλα ανοιξε κλεισε πιθανοτατα να καταναλωνεις περισοτερο ρευμα!τωρα τα φωτοβολταικα δεν τα σχεδιαζεις μονο συνφωνα με το ποσο κοστιζουν. Κυριως κοιτας σε ποσο καιρο θα αποσβαισεις τα λςφτα που «επενδυσες» σε σχεση με αυτά που θα πληρωνες στη δεη.πρεπει να μας πεις τι καταναλωσεις εχει το ενυδειο σου να σου πω περιπου οσο στοιχίζει
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01772 seconds with 10 queries