Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 24-01-09, 14:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f1rm4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαστασεις ειναι αυτες...

Τις μετρησεις τις εκανα με στικ γιατι τα υγρα ηταν ακριβα και δεν ειχα εκεινη την ωρα τοσα λεφτα μαζι μου (φοιτητης βλεπεις....)
το κοστος το σκεφτομαστε ολοι...αλλα για ενα επιτυχημενο ενυδρειο χρειαζονται αρχικα καποια εξοδα....
Το νερο εχει μονιμα 26 βαθμους κελσιου.

Θα κοιταξω να προμηθευτω αν ειναι μετρητες... μπορειτε να μου πειτε περιπου το κοστος που πρεπει να υπολογιζω για ολα τα τεστ μαζι;τεστ για αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα πρεπει να εχεις παντα..για να ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου..για pH gH kH ακολουθουν για να σε προσανατολισουν στο τι ψαρια να βαλεις...εφοσον σου αρεσουν και τα φυτα καλο θα ηταν να εχεις και τεστ φωσφορικων...

Οσο για τις αλλαγες, καταλαβα οτι πρεπει να γινοντε καθε βδομαδα... Απλα σκεφτομουν μεχρι τωρα πως θα καθαριζω το βυθο καθε βδομαδα μιας και δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα... Αλλαγη νερου στο 1/4 μια φορα τη βδομαδα ειναι καλα; καντο στο 1/3 μιας και μπαινεις στη διαδικασια...σκουπα βυθου προσωπικα..το θεωρω υπερβολη καθε βδομαδα...

Θα μπορουσα να βαλω lemon tetra και αρλεκινους με τα ηδη ψαρακια που εχω; guppy? Τα αγγελοψαρα να τα βγαλω; αν ναι τα θελει καποιος;
τα ψαρακια που λες θελουν μαλακο νερο...κατα πασα πιθανοτητα εχεις σκληρο...αν δε θελεις να αγορασεις ολα τα τεστ μαζι...ζητα απο καποιο χομπιστα της περιοχης σου να σε ενημερωσει για τις τιμες του νερου δικτυου..η απο το πετσοπ...αρκει να σου δωσει εγκυρη απαντηση...
επειδη μαλλον εχεις σκληρο νερο οπως οι περισσοτερες περιοχες δεν ειναι θεμιτο να βαλεις ψαρια για μαλακο...γιαυτο το λογο πρεπει να βγουν και τα αγγελοψαρα αλλα και γιατι γινονται πολυ μεγαλα για το ενυδρειο σου..μπορεις να βαλεις μια αγγελια να τα χαρισεις η να τα ανταλαξεις με μερικα γκαπυ..
γκαπυ μπορεις να βαλεις....
τσεκαρε εδω και για τα αλλα ψαρια που εχεις αν ειναι για σκληρο νερο...http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...fotos.htm..και μια διευκρινηση ..χωρις διαβασμα....δυσκολα τα πραγματα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01768 seconds with 10 queries