Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 22-01-09, 17:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολο το φορουμ!
καλως ηρθες!!!
Ειμαι νεος στο χομπυ, το οποιο ηταν το αγαπημενο του πατερα μου ο οποιος ομως απεχει 80 χιλιομετρα απο μενα και δεν με βοηθαει και πολυ.
Αγορασα ενα ενυδρειο λοιπον 126 λιτρων με τα μηχανηματα της EHEIM που συνοδευαν το παρων ενυδρειο. Αγορασα επισης μια αεραντλια
δε χρειαζεσαι αεραντλια αν βαλέις την εξοδο του φιλτρου να αναταρρασει την επιφανεια του νερου του ενυδρειου σου...
αφου εγκατεστησα και φιλτρο βυθου.
τι εννοεις φιλτρο βυθου?? κυκλοφορητη με σωληνα που παιρνει το νερο κατω απο το χαλικι οπου βρισκονται οι "σχαρες" που καλυπτουν τον πυθμενα?? Εχω βαλει ηφαιστιογεννες χαλικακι αρκετο για τα φυτα μου.
Εκανα την απαραιτητη προετοιμασια νερου για δευτερη φορα αφου την πρωτη την πατησα απο το ICK τι ακριβως εκανες δηλαδη??
και τωρα μετα απο 2 μηνες εχω 2 αγγελοψαρα, 2 μολυ, 6 ινδιανακια και εναν γλυφτη πλατυπους (η καπως ετσι). πρεπει να διορθωσεις την συσταση των ψαριων σου...εχεις ψαρια με διαφορετικες απαιτησεις...επισης τα σκαλαρια πρεπει να ειναι ειτε ζευγαρι ειτε κοπαδι και τα λιτρα σου ειναι λιγα...θελουν υψος ενυδρειου απο 50 εκατοστα και πανω για να αναπτυσσονται σωστα...Εχω επισης 3 ζωντανα φυτα- 1 με μεγαλα ψηλα φυλλα και 2 με χαμηλο και πλατυ φυλλωμα- αλλα δεν ξερω τα ονοματα τους..δες εδω www.tropica.com πολλα απο τα φυτα...για να αναγνωρισεις αυτα που εχεις και οτι μαλλον στο μελλον θελησεις να παρεις...αυτα που εχεις ειναι ανουμπιες...

Το προβλημα που αντιμετωπιζω αυτη τη στιγμη ειναι οτι το διακοσμητικο πλοιο που εχω μεσα στο ενυδρειο αλλα και τα φυτα μου αρχιζουν να γεμιζουν με κατι μαυρα τριχιδια. Εχω ρυμθισει τις λαμπτες να αναβουν 8 ωρες το νερο εχει θερμοκρασια σταθερη στους 26 C. δεν ξερω τι φταιει ομως και πως μπορω να το αντιμετωπισω.προφανως ειναι ΒΒΑ...δες εδω... http://www.aquariumalgae.blogspot.com/ τις φωτο να την αναγνωρισεις....θα πρεπει να μας πεις περισσοτερα για το ενυδρειο σου...διαστασεις..μετρησεις...ρουτινα...καλυτερα συμπληρωσε τη φορμα στις παρουσιασεις των ενυδρειων...

Θα ηθελα λιγη βοηθεια οπως επισης και οτι συμβουλες εχετε θα τις δεχτω με μεγαλη μου χαρα!

στην αρχη ισως σου φαινονται αρκετα αλλα με διαβασμα εδω και στο www.tsamisaquarium.gr θα τα πας μια χαρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01768 seconds with 10 queries