Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 20-01-09, 10:22
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία αφού ήδη υπάρχει κάτι έτοιμο, θα μου άρεσε να έκανα κάτι πιο user friendly. Χάσιμο χρόνου δεν θα είναι αφού τουλάχιστον θα διαβάζω και θα ξέρω περισσότερα για κάθε ψάρι.
Επίσης μπορούμε να έχουμε μια λειτουργία που να προτείνει ψαρια. p.x έρχεται κάποιος αρχάριος και θέλει στο ενυδρείο του με ένα x αριθμό λίτρων να βάλει ψαρια και φυτά. Τι ψαρια θα βάλει σαν αρχάριος και τι φυτά?
Καθώς επίσης και μια λίστα με τις ανάγκες τους.
Αυτό που με κίνησε να κάνω κάτι τέτοιο είναι η ανάγκη να ψάχνω από δω και από εκεί για πληροφορίες. Aσε που δύσκολα μπορείς να βρείς κάτι ψάχνοντας το με το ελληνικό κοινό όνομα του.
κακως υπαρχουν κοινα ονοματα. ενα ψαρι που ο ερευνητης το ονομασε Δημητρη εμεις δεν μπορουμε να το λεμε μητσο μιτση και οτι αλλο. ειμαι υπερ της σωστης τους ονομασιας,της επιστημονικης. για τα υπολοιπα τωρα η κουβεντα ειανι μεγαλη και καθαρα υποκειμενικο το θεμα. δεν ξερω ποσο σωστο ειναι να βαζουμε ph κλπ και να μας βγαζει συνδιασμο ψαριων. δεν γινεται ακριβως ετσι στη φυση. σε αυτο θα σε βοηθησουν οι γνωριζοντες εγω ειμαι ασχετος.θα μου αρεσε ομως πολυ μια βαση δεδομενων που να λεει τα χαρακτηριστικα των ψαριων στο ΦΥΣΙΚΟ τους περιβαλλον. μορφολογιες εδαφους και τετοια. αυτο νομιζω ειναι το σωστο κοιτα τι εννοω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29462 δες τι χαρακτηριστικα ναφερει ο Τολις...μια τετοια βαση πραγματικα θα εκανε θραυση
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries