Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 16-01-09, 01:57
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας
Εχω φυτεψει το ενυδρειο με ευκολα και ανθεκτικα φυτα τι φυτα??και εχω μεσα και 1 gurami 3 guppys 2 corydoras και ενα μικρο καρκινοειδες τι καρκινοειδες??πηρα ενα ενυδρειο καινουργιο 55 λιτρα το παλιο ειναι 40 και θελω να τα μεταφερω ολα αυτα ,....ειναι σωστο αυτο???το να μεταφερεις τα ζωντανα σου σε μεγαλυτερο ενυδρειο φυσικα και ειναι σωστο..

1.Μια που θα γινει νεο στησιμο να βαλω υποστρωμα για τα φυτα (μου ειπαν στο pet shop οτι θελει αλλαγη μετα απο 6 μηνες(εγω νομιζα οτι δεν δεν παρεχει απλα τα θρεπτικα συστατικα αλλα οτι στηρίζει κατα καποιον τροπο τα φυτα , δεν θελω να μπω σε τετοια διαδικασια και δεν νομιζω οτι θα βαλω ιδιατερα δυσκολα φυτα (ακομα καποια στιγμη ισως) ,σε ολες τις περιπτωσεις δεν καταλαβαινω πως αλλαζεις το υποστρωμα!!!δν είναι απαραίτητο να αλλάξεις το υπόστρωμά σου,απλά μετά από περίπου 6μήνες χάνονται οι ουσίες που περιέχει και τις ανανεώνεις με ταμπλέτες.
Καλό είναι να βάλεις υπόστρωμα γτ θα σε βοηθήσει στην καλύτερη ανάπτυξη των φυτών.
θα προτεινα αν δεν εχεις σκοπο να κανεις ενα φουλ φυτεμενο να μη βαλεις υποστρωμα...ελευθερωνει συστατικα στη στηλη του νερου και αν δεν εχεις πολλα φυτα η γρηγορης αναπτυξης ευκολα μπορεις να γεμισεις με αλγες...
καλυτερα σκετο χαλικι και υγρα λιπασματα (οσο και αν χρειαζονται τα φυτα σου) και καμια ταμπλετα στις ριζες των φυτων που τρεφονται απο αυτες οπως εχινοδωροι-κρυπτο κ.α.

2.Να χρησιμοποιησω το ιδιο χαλικι η μερος του απο αυτο που εχω τωρα η να βαλω τελειως καινουργιο(το εχω ηδη) για βιολογικους λογους εννοω πιστεύω ότι δν θα έχεις πρόβλημα να βάλεις το ίδιο
θα ξεστησεις το αλλο ενυδρειο?? αν ναι βαλε ολο το παλιο συν την ποσοτητα νεου που θα χρειαστει...

3.Bαζω 1ml flourish excel καθε μερα (με βαση τα λίτρα) και εχω και ενα ferropol της JBL(den exv balei καν)πρεπει να παρω ταμπλετες για τις ριζες που αναφερονται καπου η οχι αν βάλεις κάποιο υπόστρωμα δν θα χρειαστείς ταμπλέτες προς το παρόν
αλλα αν δε βαλεις υποστρωμα τελικα ταμπλετες καλο θα ειναι να βαλεις για τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες τους αν εχεις τετοια ειδη...


Καποιος θα το εχει κανει αν μπορει να περιγραψει την διαδικασια για να γινει σωστα
Θα σου απαντήσουν και οι ειδικοί καλύτερα...
Αν έχω γράψει καμία βλακεία πέστε μου

θελεις να σου πουμε πως να κανεις τη μεταφορα αναλυτικα?? αυτο προυποθετει οτι θα μας πεις αν καταργησεις το παλιο ενυδρειο και μεταφερεις τα παντα στο καινουριο (και τον εξοπλισμο εννοω) η αν θες να μεταφερεις τα ζωντανα μονο στο καινουριο και να κρατησεις στρωμενο το 40αρι για να βαλεις κατι αλλο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 16-01-09 στις 11:44
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02272 seconds with 11 queries