Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 13-01-09, 10:14
krom Ο χρήστης krom δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Μιλώντας περισσότερο ως μηχανικός και λιγότερο ως ερασιτέχνης με τα ψάρια αφού είμαι νέος στο χώρο (λιγότερο από 2 μήνες) θα σου έλεγα να κάνεις μια επίσκεψη στον μηχανικό που σου πούλησε / έκτισε το σπίτι και να τον ρωτήσεις αν η πλάκα της σοφίτας σου έχει την απαιτούμενη αντοχή να σηκώσει τον τόνο νερού που αναφέρεις με τα 12 ενυδρεία.

Συνήθως οι σοφίτες δεν προορίζονται για κατοικήσιμο χώρο, αλλά για πρόσβαση για την συντήρηση της κεραμιδένιας στέγης και της βάσης του ηλιακού.
Για αυτό το λόγο είναι και το επίσημο ύψος της 1.5μ στον κορφιά.

Εάν σε περίπτωση η σοφίτα σου στον κορφιά έχει ύψος πάνω από 1.5μ φρόντισε να μην τσακωθείς με το γείτονα, κινδυνεύεις από καταγγελία στη πολεοδομία.

Πάντως σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου το μηχανικό σου, και μην θεώρησης ότι επειδή τα γέμισες και δεν έπεσε αντέχει, διότι το πρόβλημα είναι στο κατά πόσο άλλαξε η αντισεισμική συμπεριφορά του κτιρίου με ένα τόσο μεγάλο βάρος, σε σημείο που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει φορτίο.

Καλή τύχη με τα ψάρια και το γάμο σου.

Υ.Σ. Και εγώ είμαι μόνο 1.5 χρόνο παντρεμένος. Δεν είναι τόσο χάλια εάν εξαιρέσεις ότι η γυναίκα δεν μαγειρεύει σαν τη μαμά J
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries