Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-01-09, 22:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

πολύ ωραίο Αλέξανδρε!!!
Ίσως το πιο glamour ενυδρείο...είναι πεντακάθαρό(αν και δεν μου αρέσει να παρεμβένω και πολύ στο δικό μου αν και παράγω τουλάχιστον 3κιλά μακρύτριχη άλγη την ευδομάδα)...
Σύγουρα αφού δεν έχεις να συντηρήσεις άλλο ενυδρείο μπορείς να κανεις βελτιώσεις σε αυτό...
α)Το ph σου είναι μονο 5-6δέκατα λιγότερο απο το δικό μου...Αν και τα κακατου δεν θέλουν πολυ οξινο νερό,εγώ αν τα είχα θα φροντιζα να είχα το ph μου γύρω στο 7 δηλ. ουδέτερο ίσως και ελάχιστα παρακάτω 6.8 δηλαδή ελαφρώς όξινο...
Τώρα το aquascape...
Εγώ αμμα είχα αυτό το είδος θα εφτιαχνα κάτι βιοτοπικό...Δεν με ενοχλούν τα ενυδρεία που εχουν φυλλα κάτω διαλυμμένα αφού ετσι και αλλιώς ετσι είναι και στην φύση...Δεν μου αρεσει αντιθέτως η πολλή παρέμβαση στο ενυδρείο αφού οχι μονο ενοχλώ τα ψάρια χάνει και λίγο απο το φυσικό αν είναι πεντακάθαρο...
Οπότε ρίξε λίγα λευτά για ρίζες και άσε τα φύλλα μέσα...
Βάλε ελάχιστα φυτά ισα-ισα να σπάνε την μονοτονία...
Ετσι πιστεύω οτι θα βγείς σούπερ-βιοτοπικος...

Οσο αφορά την σύνθεση...Νομίζω οτι τα ψάρια σου είναι αδέλφια...Αν και δεν υπάρχει πρόβλημα στην αρχή με τον καιρό ίσως με γέννες βγάλεις μωρρά άρρωστα...
Ο πλέκο κανει για τα λίτρα σου αλλά δεν θα υπάρξει προβλημα μελλοντικά με τα απίστο;Δεν είμαι σύγουρος αλλά σαν νανοκιχλίδες οταν μεγαλώσουν λίγο υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να τον δείρουν και σε τόσσα λίτρα μάλλον δεν θα εχει που να κρυφθεί...

Φίλε Αλεξ,σε βλέπω για μεγαλύτερο ενυδρείο(μπορείς να το κουμαντάρεις...)...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01354 seconds with 11 queries