Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 31-12-08, 15:08
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν επειδή πάντα το 120ρι μου οπως και να το κάνουμε περισσότερο(δυστυχώς δεν βρίσκω ενα συγκεκριμένο είδος τανγκανύκας να βάλω και στο 96ρι αλλιώς θα ήταν ετοιμο το ενυδρείο)το 96ρι θέλω να ειναι οσο πιο ευκολοσυντήριτο και αν υπάρχει περίπτωση με λιγα έξοδα...
Δευτερη λαμπα ίσως βάλω αλλα για αρχή νομίζω πως μπορούν να αντέξουν οι ανούμπιες που θα βάλω(στο ενυδρείο ίδη υπάρχει αρκετή ποσότητα ludwigia repens αλλα λόγω χαμηλού φωτισμού εχω πράσινα φίλα και μονο στην κορυφή κόκκινα...) ίσως και τίποτα σε βαλισνερία(λέω να το ρίξω εξω με την βιοτοπικότητα...)...
Απο κατοίκους τώρα...Πριν λίγο σκεφτόμουν την αγορά απίστο και τα έξοδα για τύρφες,ΑΟ και ακόμη και την συντήριση που θέλουν...Συγουρα κατα την γνώμη μου αν έχεις κιχλίδες πρεπει να εχεις το ενυδρείο σου πολυ πιο προσεγμένο κυριολεκτικά να είναι το πρώτο σου ενυδρείο...
Ακόμα σκέφτομαι την περιπτωση με ζωοτόκα αλλά και με άλλα μικρόψαρα...Μαλλον λεω να μην παω (με δεύτερη σκέψη) σε αλλες κιχλίδες γιατί σύγουρα θα φύγω απο το μπάτζετ...
Οπότε αν θελω να αποφύγω την αγορα ΑΟ(που σύγουρα θα έλινε τα χέρια σε κάποιον χομπίστα που ασχολείται με ψάρια που θέλουν χαμηλό ph)...
Εμένα θα μου χρησιμέψει <<ενυδρειακά>> μόνο στο 96ρι και οχι μακροχρόνια αφου στο μέλλον και αφού μεγαλώσω λίγο θα ασχοληθώ αποκληστικά και μονο με ψαρια απο african rift lakes...
Οπότε λέω να πάμε σε ζωοτόκα που θα δώσουν γέννες και δεν θα χρειαστεί να παλεύω ολη μέρα για μετρήσεις και να αχγώνομαι(αρκετά αγχόνομαι με το 120ρι και το ανέβασμα σκληρωτήτων)...
Οπότε μάλλον θα πάω σε ζωοτόκα και ίσως το θέμα τελείωσε...Νομίζω για να μην αλλάζουμε ποστς ας γράψω εδώ για το aquascape...
Λέω να ακολουθήσω την μόδα iwagumi style...
Αν και δεν εχω καλό φωτισμό πιστεύω πως μποτώ να βάλω ενα χαλάκι απο κάποιο είδος μος και να το συνδιάσω με τα φυτά που μου αρέσουν(java fern,anubias,ludwigia,hornwort και άλλα εύκολα σχετικά φυτά...).
Το ενυδρείο μπορώ να το μπολιασω εύκολα αφού εχω το μεγάλω στρωμένο...
Αλλα όπως είπες φίλε xontre(Δημήτρη δεν σε λένε είναι λίγο βαρετά τα ζωοτόκα...Δεν μπορώ να τα συνδιάσω με κανένα άλλο είδος;Σκέφτομαι 1α-3θ γκάπι και με το πεχα περιοχής(7.5) νομίζω ισως οριακά να βάλω και κορυ ή κανενα είδος ancistrus...
Σορυ για το μακρύ ποστ...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01736 seconds with 11 queries